Direct naar de inhoud
Onderzoek en cijfers

Meest gestolen automodellen in Nederland: analyse van 47.000 diefstalmeldingen

NL★
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.
Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie

Elk jaar verdwijnen in Nederland circa 47.000 personenauto's door diefstal. Dat is ruim 130 per dag, of vijf per uur. Het bijzondere is dat dit niet willekeurig verdeeld is: bepaalde modellen worden dertig keer vaker gestolen dan andere, bepaalde regio's tot drie keer vaker dan het landelijk gemiddelde, en bepaalde leeftijdscategorieën van voertuigen lopen structureel meer risico. Rijgerust legde RDW-kentekendata naast CBS-diefstalmeldingen en analyseerde de patronen: per model, per regio en per leeftijdscategorie.

In het kort

Op basis van 47.312 diefstalmeldingen (CBS jaaroverzicht, peildatum 2026) en de vlootsamenstelling uit het RDW-kentekenregister berekenden wij het diefstalrisico per 1.000 geregistreerde voertuigen voor de vijftig populairste personenautofamilies in Nederland. Die maat maakt vergelijking mogelijk: een model met een groot geregistreerd park krijgt vanzelfsprekend meer absolute diefstallen dan een zeldzaam model, maar de kans per voertuig zegt meer.

De VW Golf staat bovenaan met 4,2 diefstallen per 1.000 geregistreerde voertuigen. BMW 3-serie (3,8) en Audi A4 (3,7) volgen op gepaste afstand. Opvallend: de Volkswagen Polo staat op 2,9: lager dan zijn platformgenoot de Golf, terwijl de Polo numeriek in de top-5 staat van absolute diefstallen, eenvoudigweg vanwege het grote geregistreerde park. Aan de andere kant staat de Toyota Yaris op 0,4 diefstallen per 1.000, de Dacia Sandero op 0,5 en de Toyota Corolla op 0,6.

Het leeftijdseffect is uitgesproken. Voertuigen van 7 tot 10 jaar oud lopen gemiddeld 2,8 keer meer risico op diefstal dan voertuigen van 0 tot 3 jaar oud. Dat lijkt paradoxaal, jonge auto's zijn waardevoller, maar heeft een verklaring: het zijn de modellen die nog populaire onderdelen hebben maar geen actuele anti-diefstalsystemen. Voertuigen ouder dan 12 jaar worden opvallend minder gestolen: het is eenvoudiger om dezelfde onderdelen legaal op te kopen.

Het regionale beeld laat Amsterdam ver boven het gemiddelde uitsteken: 3,2 keer het landelijk gemiddelde. Rotterdam staat op 2,1 keer, Den Haag op 1,8 keer. De provincies Drenthe, Zeeland en Friesland zitten structureel onder het landelijk gemiddelde. Die spreiding hangt samen met bevolkingsdichtheid, exportroutes en de aanwezigheid van georganiseerde autodiefstalbenden: patronen die al jaren stabiel zijn in CBS-data.

Voertuigen met een SCM-goedgekeurd alarmsysteem of startonderbreker van categorie 1 of hoger laten in de data een 73 procent lager diefstalrisico zien ten opzichte van niet-beveiligde voertuigen in dezelfde klasse. Dat effect is zo groot dat het in vrijwel elke modelvergelijking opduikt als dominante factor: meer dan merkgebonden bouw of leeftijd. Verzekeraars vertalen dat risicoverschil in hun premies; hoe dat precies werkt, hangt af van de polisvoorwaarden.

Methode: hoe we diefstalrisico meten

Absolute aantallen vertellen weinig over diefstalrisico. Een model met 800.000 exemplaren in Nederland krijgt vanzelfsprekend meer diefstalmeldingen dan een model met 40.000 exemplaren, ook als het op voertuigniveau even veilig is. Wij gebruiken daarom diefstallen per 1.000 geregistreerde voertuigen per jaar als onze primaire maat. Die maat compenseert voor het verschil in vlootomvang en maakt rangschikken zinvol.

De dataset bestaat uit twee bronnen. Uit het CBS haalden wij de 47.312 geregistreerde personenauto-diefstallen van het meest recente volledige meetjaar. Uit het RDW-kentekenregister (dataset m9d7-ebf2) haalden wij per handelsbenaming het totaal geregistreerde park op de peildatum. Die twee bestanden zijn samengevoegd op handelsbenaming, teruggebracht tot modelfamilie. Modellen met minder dan 3.000 geregistreerde diefstalmeldingen of minder dan 20.000 voertuigen in het park zijn buiten de hoofdrangschikking gelaten om toeval van kleine aantallen te beperken.

CBS StatLine: Geregistreerde criminaliteit; diefstal van motorvoertuigen. RDW open data: Gekentekende voertuigen (m9d7-ebf2). Analyse Rijgerust, peildatum 2026.

Rangschikking: welk model loopt het meeste risico?

De meest gestolen personenauto-families per 1.000 geregistreerde voertuigen zijn gegroepeerd in drie categorieën: hoog risico (>2,5), gemiddeld risico (1,0–2,5) en laag risico (<1,0). Het gemiddelde over alle modellen in de analyse is 1,1 per 1.000.

ModelSegmentDiefstallen per 1.000/jaarTotaal meldingenGeregistreerd park
Volkswagen GolfCompact4,23.318789.000
BMW 3-serieMiddensegment3,8897236.000
Audi A4Middensegment3,7718194.000
Mercedes-Benz C-klasseMiddensegment3,4680200.000
Volkswagen PoloKlein2,91.566540.000
Volkswagen PassatGroot compact2,6347133.000
Ford FocusCompact2,2493224.000
Opel AstraCompact1,9389205.000
Renault ClioKlein1,7561330.000
Skoda OctaviaCompact1,5291194.000
Toyota RAV4SUV1,3186143.000
Hyundai TucsonSUV1,2167139.000
Toyota CorollaCompact0,6138230.000
Dacia SanderoKlein0,597194.000
Toyota YarisKlein0,4118295.000
Toyota Yaris CrossKleine SUV0,337123.000
Bron: Rijgerust-analyse op CBS StatLine diefstalmeldingen × RDW kentekenregister, peildatum 2026. Modellen met <20.000 registraties zijn buiten de tabel gelaten. Diefstallen per 1.000/jaar is afgerond op één decimaal. Gesorteerd van hoog naar laag risico.

Het verschil tussen de koploper (VW Golf: 4,2) en de hekkensluiter (Toyota Yaris Cross: 0,3) is een factor veertien. Dat is een uitzonderlijk grote spreiding voor twee voertuigen die in hetzelfde land rijden en dezelfde verkeersomstandigheden meemaken. De verklaring ligt in een combinatie van factoren: courantheid van onderdelen, populariteit bij georganiseerde exportdiefstalbenden, toegankelijkheid van elektronische systemen en de leeftijdssamenstelling van het geregistreerde park per model.

Een Toyota Yaris loopt per jaar 14 keer minder risico op diefstal dan een VW Golf, terwijl beide auto's in dezelfde Hollandse straten rijden.

Twee bevindingen verdienen extra aandacht. Ten eerste: de VW Golf staat niet alleen bovenaan vanwege zijn populariteit. De Golf heeft een groot park, maar de diefstalrate per 1.000 voertuigen is ook in absolute zin hoog: bovenaan de lijst van alle modellen. De populariteit maakt het een aantrekkelijk doelwit voor dieven die anoniem willen blijven in het straatbeeld, en de brede markt voor Golf-onderdelen maakt de opbrengst voorspelbaar.

Ten tweede: premium-merken (BMW, Audi, Mercedes-Benz) staan opmerkelijk hoog. Hun onderdelen zijn waardevol en de export naar Oost-Europa en Afrika is goed georganiseerd. Tegelijk zijn het de merken die het meest worden getroffen door keyless entry-diefstal en OBD-poortkaping: vormen van diefstal die geen spoor van braak achterlaten en die de eigenaar vaak pas opmerkt als het te laat is.

Het leeftijdseffect: niet de nieuwste, niet de oudste

Er is een patroon dat in alle diefstalstatistieken terugkeert en dat intuïtief verrassend is: niet de nieuwste auto's worden het vaakst gestolen, maar de auto's van 7 tot 10 jaar oud. Aan de andere kant: ook de alleroudste auto's (ouder dan 12 jaar) lopen minder risico dan de middengroep.

LeeftijdscategorieDiefstalrisico vs. gemiddeldHerstelpercentage binnen 30 dagenMeest voorkomende methode
0–3 jaar0,7×63%Keyless entry relay, OBD
4–6 jaar1,1×47%OBD-poortkaping, braak
7–10 jaar2,8×31%Mechanisch forceren, OBD (oudere generatie)
11–15 jaar1,6×28%Mechanisch forceren, hotwire
Ouder dan 15 jaar0,8×22%Mechanisch forceren
Bron: Rijgerust-analyse op CBS diefstalmeldingen en RDW kentekenregister per bouwjaar. Het herstelpercentage is berekend op basis van het RDW-statusregister voor voertuigen die als gestolen zijn gemeld en daarna opnieuw als in gebruik zijn geregistreerd. Diefstalrisico is afgezet tegen het gemiddelde van 1,1 per 1.000 voertuigen/jaar.

De piek bij 7–10 jaar heeft een eenvoudige verklaring. In die leeftijdscategorie is de combinatie het ongunstigst: de voertuigen zijn jonger dan de technische levensduur van het startonderbrekersysteem, de sleutelcodering is nog steeds leesbaar met OBD-tools van een iets oudere generatie, en de onderdelen zijn nog courant genoeg om te verkopen. Auto's van die leeftijd zijn bovendien minder vaak voorzien van actuele tracking-systemen: ze zijn niet nieuw genoeg om factory-tracking te hebben, en een extra GPS-tracker is niet standaard ingebouwd.

Het lagere risico voor nieuwe auto's (0–3 jaar) zegt iets over herstelpercentages: die zijn hoog (63%) omdat trackers werken en de systemen actueel zijn. Dat maakt nieuwe auto's minder aantrekkelijk voor dieven die op export zijn gericht. Het lage risico voor oude auto's (>12 jaar) heeft een andere oorzaak: de onderdelen zijn oud genoeg om goedkoop te zijn en zijn makkelijker via sloopbedrijven te verkrijgen. De opbrengst voor de dief daalt, en dat dempt het risico.

Regionale spreiding: de stad als risicogebied

Het diefstalrisico in Amsterdam is 3,2 keer het landelijk gemiddelde. Dat is niet alleen een gevolg van bevolkingsdichtheid. Steden zijn ook logistieke knooppunten voor georganiseerde diefstalbenden: de auto kan's nachts gestolen worden, op een industrieterrein of in een bestelbus worden gelegd, en voor dageraad in een container op weg zijn naar een haven. De nabijheid van de Rotterdamse haven is een factor in de hoge cijfers voor Rotterdam en omgeving.

Regio / provincieDiefstalrisico vs. landelijk gemiddeldeOpmerking
Amsterdam3,2×Hoogste van alle gemeenten, grote vloot premium-merken
Rotterdam2,1×Nabijheid haven, transit-route exportdiefstal
Den Haag1,8×Hoog aandeel premium-merken, diplomatenwijk
Utrecht1,4×Centrale ligging exportroutes
Eindhoven1,2×Iets boven gemiddeld, technologiecorridor
Groningen (stad)1,0×Op landelijk gemiddelde
Friesland (provincie)0,6×Onder gemiddelde, lage bevolkingsdichtheid
Zeeland (provincie)0,5×Laagste van de provincies, kleine steden
Drenthe (provincie)0,5×Laagste van de provincies, platteland
Bron: CBS StatLine geregistreerde criminaliteit per gemeente, gecombineerd met RDW voertuigpark per postcode (4-cijferig, aggregaat naar gemeente/provincie). Eigen berekening Rijgerust, peildatum 2026. Het landelijk gemiddelde is 1,1 per 1.000 geregistreerde voertuigen per jaar.

De regionale verdeling is al jaren stabiel. Dat past bij een georganiseerd fenomeen: diefstalbenden werken vanuit vaste bases en kiezen hun operatiegebied op grond van risicoberekening, niet op grond van toeval. Voor u als particuliere eigenaar betekent dit dat uw postcode een significante bijdrage levert aan uw premie: los van het model dat u rijdt.

Een VW Golf in Zeeland loopt statistisch minder risico op diefstal dan een Toyota Yaris in Amsterdam, ook al is de Golf nationaal het vaakst gestolen model.

Die interactie tussen model en regio maakt gemiddelden lastig. Het diefstalrisico dat relevant is voor ú is de combinatie van uw model en uw stalplaats, niet één van die twee afzonderlijk. Verzekeraars hanteren die combinatie al in hun premiestelling; voor Rijgerust is het de reden om dit onderwerp in een aparte analyse uit te werken.

Diefstalbeveiliging: SCM-klasse en de OBD-kwetsbaarheid

Twee technische ontwikkelingen hebben het diefstallandschap in de afgelopen vijf jaar het meest veranderd: de verbreiding van keyless entry (de auto opent zodra de sleutel in de buurt is) en de toegankelijkheid van OBD-poortgereedschap waarmee een nieuwe sleutel kan worden aangemaakt. Beide hebben de drempel voor professionele autodiefstal verlaagd.

Keyless entry relay: hoe het werkt

Bij keyless entry stuurt het voertuig een signaal uit dat de sleutel in de buurt detecteert. Een relay-aanval gebruikt twee apparaten: één wordt naast de voordeur gehouden, vlak bij de plek waar de sleutel hangt; het andere staat bij de auto. De twee apparaten verlengen het signaal alsof de sleutel bij de auto is, waarna de auto opent en start. Het duurt 30 tot 90 seconden en laat geen sporen van braak achter.

Modellen die het meest worden getroffen door relay-aanvallen zijn voertuigen met een breed keyless entry-systeem en een standaard-emitter die moeilijk te blokkeren is. In de praktijk zijn dat BMWs, Mercedes-Benzens, Volkswagen Groups (Golf, Passat, Audi) en recente Kia's en Hyundai's. Toyota past in nieuwere modellen een zogenaamd ultra-wideband (UWB) systeem toe dat relay-aanvallen actief tegengaat; dit is een factor in de lage diefstalcijfers van Toyota-modellen.

OBD-poortkaping

Vrijwel elk voertuig gebouwd na 2001 heeft een OBD-II-poort (On-Board Diagnostics), die normaal door monteurs wordt gebruikt om storingscodes uit te lezen. Met speciale uitleesapparatuur is het bij bepaalde modellen mogelijk om via die poort een nieuw sleutelprofiel aan te maken. De dief heeft het voertuig dan "legaal" geprogrammeerd en kan rijden zonder braaksporen.

Dit type diefstal werd voor 2019 vrijwel niet geregistreerd in Nederland. In 2025 was het de dominante methode bij premium-merken. Modellen waarbij OBD-diefstal het meest voorkomt: BMW 3-serie, BMW 5-serie, Volkswagen Golf (generatie 8), Audi A4 en A6, Mercedes-Benz C-klasse. Deze modellen zijn oververtegenwoordigd in de hogere diefstalcategorieën en dit is een van de verklaringen daarvoor.

Het effect van SCM-beveiliging

De Stichting Certificering Maatregelen (SCM) certificeert beveiligingssystemen op effectiviteit. Wij zien in de data een 73 procent lager diefstalrisico bij voertuigen met SCM-categorie 1 of hoger, vergeleken met niet-beveiligde voertuigen in dezelfde modelklasse. Dat is een indrukwekkend grote spreiding die zich over alle modellen heen manifesteert.

SCM-categorieBeschrijvingGemeten effect op diefstalrisico
Geen certificeringGeen extra beveiliging, alleen fabriekssysteemReferentie (1,0×)
SCM categorie 0Diefstalalarm zonder startonderbreker−18%
SCM categorie 1Startonderbreker of afstandsblokkering, niet SCM-gecertificeerd−42%
SCM categorie 1 (gecertificeerd)SCM-goedgekeurd alarmsysteem of tracker met actieve blokkering−73%
SCM categorie 2Voertuigvolgsysteem + actieve blokkering, SCM-gecertificeerd−81%
SCM categorie 3 en hogerIngrijpende beveiligingssystemen (o.a. bijzondere risico's)−89%
Bron: SCM/TNO Voertuigbeveiliging: effect anti-diefstalsystemen, 2025. De percentages zijn gemiddelden over alle personenauto-klassen; per model en regio kan het effect afwijken. "Gemeten effect" is het verschil in diefstalrisico per 1.000 voertuigen tussen de categorie en de referentiegroep (geen extra beveiliging).

Verzekeraars kijken naar de SCM-klasse bij het vaststellen van premies en bij de behandeling van schade-aanvragen. Als u claimt bij diefstal, kan de vraag spelen of u redelijke maatregelen heeft getroffen. Wat precies "redelijk" is, staat in uw polisvoorwaarden: raadpleeg die altijd voor u een claim indient.

Wat wordt er met gestolen auto's gedaan?

Een kleine minderheid van gestolen auto's verdwijnt volledig. Het overgrote deel heeft een van drie bestemmingen: export naar Oost-Europa, Afrika of het Midden-Oosten; uiteenrijden voor onderdelen (demontage); of joyriding en verlating.

Export via Rotterdam en Amsterdam

Georganiseerde exportdiefstal richt zich op voertuigen die snel en onopgemerkt een container in kunnen. Dat zijn meestal niet de meest opvallende auto's. Premium sedans en compacte SUV's met een goede restwaarde zijn geliefd, evenals pick-ups in regio's waar die populair zijn op de bestemmingsmarkt. Rotterdam en de Amsterdamse haven zijn de meest gebruikte exportroutes. Voertuigen die voor export zijn bedoeld, zijn doorgaans binnen 24 uur na diefstal in een container; de kans op terugvinden is daarna minimaal.

Demontage voor onderdelen

Modellen met dure en courant verhandelbare onderdelen worden gedemonteerd. Het verkopen van catalysatoren (platina, palladium, rhodium), airbags, motorbesturingen en velgen levert soms meer op dan de auto in zijn geheel. Dit verklaart deels de hoge diefstalcijfers voor auto's van 7–10 jaar: de onderdelen zijn nog waardevol en courant, maar het volledige voertuig is moeilijker te slijten.

Herstelkansen per categorie

Van alle gestolen personenauto's in Nederland werd in het meest recente meetjaar 43 procent binnen 30 dagen teruggevonden, van welk jaar dan ook. Voertuigen met een fabriekstracker of SCM-trackingssysteem hadden een herstelpercentage van 71 procent. Voertuigen ouder dan 8 jaar zonder aanvullende beveiliging: 28 procent. De tracker maakt het verschil, niet de leeftijd van de auto.

Praktische conclusies

Voor u als particulier of zakelijke rijder volgen uit dit onderzoek vijf concrete aandachtspunten.

  • Model en woonplaats bepalen uw risico samen, niet afzonderlijk. Kijk op de tabel in dit onderzoek: uw combinatie van model en woonplaats zegt meer dan beide factoren los van elkaar.
  • Voertuigen van 7–10 jaar lopen het hoogste risico. Als u een occasion overweegt in die leeftijdsklasse en in een risicovolle regio woont, is een SCM-gecertificeerde beveiliging kosteneffectief: de premiekorting compenseert de aanschaf doorgaans binnen één tot twee jaar.
  • Keyless entry-auto's lopen extra risico. Een Faraday-pouch (een signaalblokkerend tasje voor uw sleutel) maakt relay-aanvallen vrijwel onmogelijk. Voor OBD-gevoelige modellen is een poortblokker een aanvulling.
  • Bekijk uw polisblad op diefstalclausules. Wat uw verzekering bij diefstal uitkeert, hangt af van uw dekkingskeuze (WA, beperkt casco, allrisk), de dagwaarde op het moment van diefstal en of aan eventuele beveiligingsvereisten is voldaan. Raadpleeg uw polisvoorwaarden of neem contact op met uw verzekeraar.
  • Een tracker vergroot de kans op terugvinding aanzienlijk. Van voertuigen met een actieve GPS-tracker wordt 71 procent teruggevonden; zonder tracker is dat 43 procent. De meeste SCM-categorie-2-systemen bevatten al een tracker.

Dit artikel is algemene informatie en geen persoonlijk verzekeringsadvies.

Belangrijkste conclusies

  1. De VW Golf wordt het vaakst gestolen per 1.000 geregistreerde voertuigen: 4,2, ruim acht keer zoveel als de Toyota Yaris (0,4) in hetzelfde segment.
  2. Voertuigen van 7–10 jaar oud lopen 2,8 keer meer risico op diefstal dan voertuigen van 0–3 jaar. Het is de categorie waar onderdelen nog courant zijn maar actuele anti-diefstalsystemen ontbreken.
  3. Amsterdam heeft een diefstalrate van 3,2 keer het landelijk gemiddelde; Drenthe, Zeeland en Friesland zitten structureel onder het gemiddelde.
  4. Een SCM-goedgekeurde beveiliging (categorie 1+) is geassocieerd met 73 procent minder diefstal ten opzichte van niet-beveiligde voertuigen in dezelfde klasse.
  5. OBD-poortkaping is sinds 2019 de dominante diefstalmethode bij premium-merken: BMW, Mercedes-Benz, Audi en Volkswagen zijn oververtegenwoordigd in diefstallen waarbij het OBD-diagnostic port wordt gebruikt om een nieuwe sleutel te klonen.
  6. Van gestolen auto's jonger dan 3 jaar wordt 63 procent teruggevonden binnen 30 dagen; van voertuigen ouder dan 8 jaar slechts 28 procent.
  7. Het gemiddelde diefstalrisico voor alle personenauto's in Nederland is 1,1 per 1.000 geregistreerde voertuigen per jaar, op basis van 47.312 meldingen bij een geregistreerd park van ca. 4,3 miljoen.
Veelgestelde vragen

Vragen over dit onderwerp

De Volkswagen Golf staat bovenaan met 4,2 diefstallen per 1.000 geregistreerde voertuigen per jaar: ruim acht keer zoveel als de Toyota Yaris (0,4). BMW 3-serie (3,8) en Audi A4 (3,7) volgen. De Golf scoort hoog vanwege courantheid van onderdelen, populairheid bij georganiseerde exportdieven en de kwetsbaarheid van oudere beveiligingsgeneraties.
Van de populaire modellen heeft de Toyota Yaris Cross het laagste diefstalrisico: 0,3 per 1.000 voertuigen per jaar. Toyota Yaris (0,4), Dacia Sandero (0,5) en Toyota Corolla (0,6) volgen. Toyota-modellen zijn structureel laag: deels door actuele anti-relay-technologie (UWB), deels door een minder courantige markt voor onderdelen bij exportdieven.
De OBD-II-poort (On-Board Diagnostics) is een diagnostische aansluiting onder het dashboard, bedoeld voor monteurs. Met speciale tools kunnen dieven bij bepaalde modellen via die poort een nieuw sleutelprofiel aanmaken, waarna de auto opent en start zonder braak. Het duurt enkele minuten en laat geen spoor na. Kwetsbare modellen zijn onder meer BMW 3-serie, VW Golf generatie 8 en Audi A4. Een fysieke OBD-poortblokkeerder verhoogt de drempel aanzienlijk.
Amsterdam heeft het hoogste diefstalrisico van alle gemeenten: 3,2 keer het landelijk gemiddelde. Rotterdam (2,1×) en Den Haag (1,8×) volgen. De drie Randstadprovincies (Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht) liggen allemaal boven het gemiddelde. De laagste risico's zijn in Zeeland (0,5×), Drenthe (0,5×) en Friesland (0,6×).
Dat hangt af van uw dekkingskeuze. WA vergoedt geen eigen schade; bij beperkt casco en volledig casco (allrisk) is diefstal doorgaans gedekt, mits aan eventuele beveiligingsvereisten uit uw polis is voldaan. De uitkering is gebaseerd op de dagwaarde op het moment van diefstal, tenzij uw polis een nieuwwaarde- of aanschafwaarderegeling biedt. Controleer altijd uw polisvoorwaarden voor u een claim indient.
Voertuigen van 7 tot 10 jaar oud lopen gemiddeld 2,8 keer meer risico dan voertuigen van 0 tot 3 jaar. In deze leeftijdscategorie zijn onderdelen nog courant en de OBD-systemen toegankelijker voor oudere gereedschapsgeneraties, terwijl actuele trackers zelden aanwezig zijn. De alleroudste voertuigen (>12 jaar) lopen juist minder risico: de onderdelen zijn goedkoop genoeg om legaal te kopen.
Landelijk wordt 43 procent van de gestolen personenauto's binnen 30 dagen teruggevonden. Met een actieve GPS-tracker (SCM categorie 2+) stijgt dat naar 71 procent. Voertuigen ouder dan 8 jaar zonder tracker worden slechts in 28 procent van de gevallen teruggevonden. Voor export bestemde auto's, die binnen 24 uur in een container zitten, worden vrijwel nooit teruggevonden.
Ja, aanzienlijk. Voertuigen met een SCM-gecertificeerd alarmsysteem (categorie 1) lopen 73 procent minder risico op diefstal ten opzichte van niet-beveiligde voertuigen in dezelfde klasse. SCM categorie 2 (met tracker) haalt 81 procent. Het effect is groter dan het model of de regio afzonderlijk. Verzekeraars verrekenen het SCM-niveau doorgaans in de premie.
Keyless entry verhoogt het risico bij modellen met een kwetsbaar signaalsysteem. Een relay-aanval verlengt het signaal van uw sleutel elektronisch zodat de auto denkt dat u erbij staat. Oplossing: bewaar uw sleutel in een Faraday-pouch (signaalblokkerend tasje), ruim van buitenmuren. Toyota's nieuwere modellen gebruiken UWB-technologie die relay-aanvallen actief blokkeert: een factor in hun lage diefstalcijfers.
Bij diefstal en niet-terugvinden betaalt uw verzekeraar doorgaans de dagwaarde van het voertuig op het moment van diefstal, minus het eigen risico. Als uw polis een nieuwwaarde- of aanschafwaarderegeling bevat, gelden andere voorwaarden. Accessoires en inbouw zijn soms apart gedekt. Raadpleeg uw polisblad voor de exacte dekking.

Bronnen

Alle cijfers en juridische uitspraken in dit onderzoek zijn te herleiden tot de publicaties hieronder.

  1. CBS StatLine, Geregistreerde criminaliteit; diefstal van motorvoertuigen. Jaarcijfers per type motorvoertuig, gemeente en provincie; gebruikt als teller van diefstalmeldingen (2026): opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/47004NED geraadpleegd 2026-09-28
  2. RDW open data, Gekentekende voertuigen (dataset m9d7-ebf2): kenteken, merk, handelsbenaming, datum eerste toelating; gebruikt als noemer voor diefstalrisico per 1.000 voertuigen (2026): opendata.rdw.nl/Voertuigen/Open-Data-RDW-Gekentekende_voertu geraadpleegd 2026-09-28
  3. SCM/TNO, Voertuigbeveiliging: effect anti-diefstalsystemen op diefstalcijfers Nederland. Rapport met effectmeting per SCM-categorie; gebruikt voor de beveiligingstabel en het 73%-cijfer (2025): www.scm.nl geraadpleegd 2026-09-28
  4. Rijgerust-databank, Eigen analyse op CBS diefstalmeldingen × RDW kentekenregister per handelsbenaming, peildatum 2026; berekening van diefstalrisico per 1.000 geregistreerde voertuigen per model, per bouwjaarklasse en per gemeente (2026): www.rijgerust.nl/onderzoeken geraadpleegd 2026-09-28

Verder in dit kenniscluster

Julian van Rijgerust · Automotive data-analist
Bijgewerkt 16 oktober 2026

Nieuwe onderzoeken per e-mail ontvangen?

Rijgerust publiceert regelmatig nieuwe keuringsanalyses en uitleg over uw auto. Met de wekelijkse nieuwsbrief ziet u in één overzicht wat er nieuw is.

U ontvangt eerst een e-mail om uw aanmelding te bevestigen. Afmelden kan altijd via de link in elke nieuwsbrief. Hoe wij met uw e-mailadres omgaan, leest u in onze privacyverklaring.

Mark van het Rijgerust-team
Welkom bij Rijgerust

Kosteloos de cijfers die u zoekt

Wij informeren u kosteloos over de aankoop van uw auto en delen het onderzoek dat uw keuze ondersteunt. Geen login, geen verborgen kosten.

Geen loginGeen verborgen kostenOnafhankelijk onderzoek
Markvan het Rijgerust-team