Direct naar de inhoud
Onderzoek en cijfers

Betrouwbaarste personenauto-merken van Nederland (2026): welk merk scoort het beste bij de APK?

NL★
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.
Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie

Rijgerust analyseerde 8,5 miljoen APK-keuringen uit de open data van de RDW. Per merk berekenden we het gemiddeld aantal gebreken per keuring: de scherpste maatstaf voor vergelijking, omdat hij niet afhankelijk is van vlootgrootte. De uitkomst: een rangschikking van 37 personenauto-merken van meest naar minst betrouwbaar, met per merk de stevigste bevinding en de verrassingen die u waarschijnlijk niet verwacht.

In het kort

De RDW publiceert alle APK-keuringsresultaten als open data. Per keuring worden de aangetekende gebreken geregistreerd. Rijgerust heeft deze dataset verwerkt op basis van 8.467.060 personenauto-keuringen, verdeeld over 37 merken met ieder meer dan 5.000 keuringen in het bestand. De gebruikte metric is het gemiddeld aantal gebreken per keuring (GPK): hoe lager, hoe betrouwbaarder. Een score van 0,50 betekent dat er per twee keuringen gemiddeld één gebrek wordt aangetekend.

Het gemiddelde over alle 37 merken ligt op 0,52 gebreken per keuring. Merken met een GPK onder 0,40 presteren aanzienlijk beter dan de markt; boven 0,65 structureel slechter. Die grens is niet willekeurig: het is het punt waarop per twee keuringen gemiddeld meer dan één gebrek verschijnt.

Toyota scoort het best van de grote volume-merken: 0,47. Dat is beter dan Volkswagen (0,51), Ford (0,60) en Opel (0,61). BMW verrassend sterk op 0,38: dit is mede verklaard doordat de BMW-vloot in Nederland relatief jong is en vaker professioneel onderhouden. Mazda (0,44) en Skoda (0,48) presteren bovengemiddeld voor de prijs.

Tesla scoort slechter dan verwacht: 0,73. Dat is het slechtste van alle onderzochte merken die niet primair als bestelauto in de dataset staan. De Tesla Model S haalt 0,83 GPK, de Model 3 en Model Y presteren beter. Oudere Tesla-exemplaren, in de dataset zijn er inmiddels significante aantallen van vóór 2020, tonen een stijgende curve voor rijwielgebreken en remmen. Het hoge begingewicht speelt hierbij een rol.

Dacia, Fiat en Renault staan consequent onderaan bij de personenauto-merken. Dacia haalt gemiddeld 0,71 GPK. Dat is bijna twee-en-een-half maal zo hoog als Porsche (0,30). Renault (0,65) is slechter dan het gemiddelde van de markt, maar beter dan Fiat (0,69) en Dacia. De lagere aanschafprijs correleert in de data dus met een hogere keuringsbelasting.

Op modelniveau springt de Toyota Yaris Cross eruit: 0,18 GPK op basis van 10.444 keuringen. Dat is het laagste van alle personenauto-modellen met een betrouwbare steekproef. De Volvo XC40 (0,27) en Toyota Corolla (0,29) zijn de meest betrouwbare combinaties van volume en lage score.

Rijgerust analyseerde 8.467.060 personenauto-keuringen uit de openbare APK-dataset van de RDW. Per merk is het gewogen gemiddeld berekend van gebreken per keuring (GPK): het totale aantal aangetekende gebreken gedeeld door het totale aantal keuringen, over alle modellen en bouwjaren van dat merk met minimaal 1.000 keuringen. Merken met minder dan 5.000 keuringen in totaal zijn buiten de rangschikking gehouden. Daarmee vallen 37 personenauto-merken in de analyse.

De rangschikking: 37 merken van betrouwbaar naar minder betrouwbaar

De tabel toont alle 37 merken, gesorteerd op GPK (laag = betrouwbaar). De middelste kolom toont het aantal keuringen als onderbouwing van de betrouwbaarheid van de score.

Beste merken (GPK onder 0,40: ruim beter dan de markt)

Cupra (0,303) en Porsche (0,303) staan bovenaan met exact dezelfde score. Dat is mede verklaard door een relatief jonge vloot: Cupra is pas in 2018 als zelfstandig merk gelanceerd. Lexus (0,309) en Lynk&Co (0,312) volgen. Van de merken met meer dan 100.000 keuringen staat BMW (0,377) bovenaan: een opvallende prestatie voor een grote, diverse vloot van 381.359 keuringen.

Middengroep (GPK 0,40 tot 0,60: rond het marktgemiddelde)

Honda (0,421), Audi (0,424), Mini (0,434) en Mazda (0,439) zijn solide middenspelers die boven het gemiddelde scoren. Toyota scoort 0,473 op basis van 548.785 keuringen: een indrukwekkende combinatie van volume en kwaliteit. Volkswagen (0,513) en KIA (0,517) zitten licht onder het gemiddelde van 0,52, maar binnen de normale marge.

Onderste kwart (GPK boven 0,60: structureel slechter dan de markt)

Ford (0,596), Alfa Romeo (0,605) en Opel (0,610) liggen boven de grens van twee gebreken per drie keuringen. Renault (0,650), Citroën (0,688) en Fiat (0,692) vormen de onderkant van de personenauto-merken. En dan is er Tesla.

De Tesla-verrassing: 0,73 GPK: slechtste score van alle nieuwere merken

Tesla staat onderaan de rangschikking met 0,727 GPK. Dat is méér dan tweemaal zo hoog als Porsche (0,303) en ruimschoots slechter dan merken die algemeen als minder betrouwbaar worden beschouwd, zoals Fiat (0,692) en Dacia (0,709). Dit vraagt om context.

De dataset bevat inmiddels een significante groep Tesla-exemplaren die de APK-grens zijn gepasseerd. De Model S is al sinds 2013 op de markt; de Model X sinds 2015. Oudere exemplaren tonen een hogere score voor rijwielgebreken en remmen. De hoge wagenmassa, de Model S weegt ruim 2.000 kilogram, draagt bij aan het sneller slijten van banden en remschijven, categorieën die zwaar meewegen in de APK.

Dat het per model verschilt: de Model 3 en Model Y presteren aanzienlijk beter dan de Model S (0,834 GPK) en Model X. Wie een nieuwere Tesla koopt of huurt, treft betere APK-prestaties dan het merksgemiddelde doet vermoeden. Maar gemiddeld over de hele Nederlandse Tesla-vloot is de keuringsuitslag opmerkelijk zwak.

De Toyota-dominantie: hoe een Japans merk het Nederlandse wagenpark klopt

Toyota scoort 0,473 GPK over 548.785 keuringen. Dat maakt het het betrouwbaarste hoge-volume merk in de analyse. De afstand tot Volkswagen (0,513) klinkt klein, 0,04 GPK, maar vertaalt zich bij grote aantallen naar honderdduizenden minder aangetekende gebreken in de vloot.

Bijzonder is de Toyota Yaris Cross: het meest betrouwbare model van alle merken met een betrouwbare steekproef. Met 0,178 GPK op 10.444 keuringen is dit vrijwel de helft van het gemiddelde. De Toyota Corolla haalt 0,293 GPK over 31.762 keuringen. Toyota RAV4: 0,300 GPK over 43.448 keuringen.

De verklaring is deels structureel: Toyota investeert historisch meer in procesbewaking bij de productie en heeft een sterk dealer-netwerk voor preventief onderhoud. De hybride-modellen, Yaris Cross, Corolla en RAV4 zijn hybride-gedomineerd in de Nederlandse vloot, hebben minder slijtage in het conventionele aandrijflijn en remsysteem door de regeneratieve remmen.

BMW als verrassing: het sterkste grote volume-merk

BMW haalt 0,377 GPK over 381.359 keuringen. Dat is beter dan Audi (0,424), Mercedes-Benz (0,530) en veel andere premium-merken. Het is ook beter dan alle grote volume-merken.

Een deel van de verklaring zit in de vlootsamenstelling: BMW-rijders onderhouden hun auto gemiddeld beter en de eerste eigenaar van een BMW houdt het voertuig gemiddeld korter aan dan bij volksmerken. Dit vertekent de GPK-score positief. Maar ook gecorrigeerd voor vlootleeftijd blijft BMW consistent bovengemiddeld presteren in onze dataset.

Dacia, Fiat en Renault: goedkoop is duurkoop bij de APK

De drie merken met de laagste aanschafprijzen in de reguliere markt staan consequent onderaan: Dacia 0,709, Fiat 0,692, Renault 0,650. Dat is 30 tot 70 procent hoger dan het marktgemiddelde.

Dit weerspiegelt deels de onderhoudsinvestering van eigenaren: een auto met een lage restwaarde leidt tot minder uitgaven aan preventief onderhoud. Maar het reflecteert ook intrinsieke bouw- en materiaalkeuzes. Dacia's Sandero Stepway haalt 0,58 GPK, niet dramatisch hoog, maar de Lodgy staat op 1,14 GPK, een van de slechtste scores in de hele personenauto-dataset.

Opvallend: Skoda (0,475), Seat (0,539) en zelfs Volkswagen (0,513) presteren beduidend beter dan hun Franse en Italiaanse concurrenten in hetzelfde koopsegment. De VAG-concernkwaliteit lijkt hier een rol te spelen.

Gebreken per keuring is niet hetzelfde als afkeuring bij de eerste keuring

Dit onderzoek rangschikt op GPK: het gemiddeld aantal aangetekende gebreken per keuring. Dat is een andere meting dan het aandeel auto's dat bij een eerste keuring niet wordt goedgekeurd. Een auto met meerdere kleine gebreken kan een hoge GPK hebben en toch slagen, terwijl één zwaar gebrek tot afkeuring leidt. Een rangschikking op afkeur kan daardoor een andere volgorde geven dan de tabel hierboven. Wij tonen dat percentage hier niet, omdat we het niet met een herleidbare methode op de RDW-data kunnen onderbouwen.

Wilt u het afkeurrisico van uw eigen auto beperken, begin dan bij de punten die de keurmeester het vaakst aantekent, zoals banden, verlichting en remmen.

Gelijk bouwjaar vergeleken: wat blijft er over van de rangschikking?

De grootste kanttekening bij een merkgemiddelde is de leeftijd van de vloot. Daarom hieronder dezelfde merken op één bouwjaar, 2018, volgens de RDW-cijfers van 2 oktober 2026. De kolom rechts laat zien hoe oud de keuringen van het merk zijn: het aandeel dat bij bouwjaar 2014 tot en met 2017 hoort.

MerkGebreken per keuring, bouwjaar 2018Keuringen bouwjaar 2018Aandeel keuringen bouwjaar 2014 t/m 2017
BMW0,34246.34652,1%
Mazda0,37626.17960,5%
Audi0,39440.16656,0%
Kia0,44251.52250,3%
Skoda0,45633.71848,5%
Toyota0,47163.51057,0%
Ford0,50358.05859,7%
Mercedes-Benz0,50443.16254,0%
Volkswagen0,515139.91258,4%
Hyundai0,52732.44152,3%
Renault0,58087.63463,5%
Fiat0,58119.57873,9%
Peugeot0,62264.32659,6%
Dacia0,69210.25657,9%
Tesla0,7939.0902,5%
Gebreken per keuring bij bouwjaar 2018, alle modellen van het merk samen (personenauto’s). Het aandeel in de laatste kolom is berekend over de bouwjaren 2014 tot en met 2026. Bron: Rijgerust-databank op RDW open data, peildatum 2 oktober 2026.

Drie dingen vallen op. Ten eerste is Toyota bij gelijk bouwjaar niet meer de beste van de grote merken: BMW (0,342), Audi (0,394), Kia (0,442) en Skoda (0,456) liggen lager dan Toyota (0,471). De voorsprong van Toyota in de merkrangschikking komt dus voor een deel van de modellen en het volume, en niet van een betere score per bouwjaar.

Ten tweede is de leeftijd van de vloot bij sommige merken wel een deel van het verhaal. Fiat staat over alle bouwjaren op 0,692, maar bij bouwjaar 2018 op 0,581, en 73,9 procent van de Fiat-keuringen hoort bij bouwjaar 2014 tot en met 2017. Bij Dacia werkt dat niet zo: 0,709 over alle bouwjaren en nog steeds 0,692 bij bouwjaar 2018. De achterstand van Dacia is dus geen leeftijdseffect.

Ten derde geldt dat voor Tesla in omgekeerde richting. Slechts 2,5 procent van de Tesla-keuringen hoort bij bouwjaar 2014 tot en met 2017, tegen 52,1 procent bij BMW. Toch staat Tesla bij bouwjaar 2018 op 0,793 en bij bouwjaar 2020 op 0,651, waar BMW op 0,342 en 0,256 uitkomt. De hoge Tesla-score is dus niet het gevolg van een oude vloot.

Een merkcijfer is een gemiddelde van modellen die elkaar weinig lijken. Hieronder het beste en het zwakste model per merk, telkens met minstens 3.000 keuringen (peildatum 2 oktober 2026):

  • Toyota: Yaris Cross 0,178 gebreken per keuring tegenover Prius Plus 0,641, een verschil van factor 3,6.
  • Volkswagen: T-Roc 0,314 tegenover Kombi 0,790, factor 2,5.
  • Volvo: XC40 0,275 tegenover XC90 0,691, factor 2,5.
  • Kia: XCeed 0,279 tegenover Rio 0,667, factor 2,4.
  • Hyundai: IONIQ 5 0,346 tegenover i10 0,739, factor 2,1.

Tussen het beste merk (0,303) en het zwakste (0,727) in onze rangschikking zit een factor 2,4. Binnen Toyota, Volkswagen en Volvo is de spreiding tussen twee modellen dus groter dan die tussen de merken. Dat is het argument om bij een aankoop altijd naar het model en het bouwjaar te kijken.

Methodologische kanttekeningen

GPK is een heldere maatstaf, maar niet het enige woord. De score combineert majeure en mineure gebreken zonder onderscheid. Een merk dat structureel mineure verlichtingsgebreken scoort, staat lager dan een merk met incidentele majeure rijwielgebreken, ook al is het tweede veiliger. Rijgerust werkt aan een gewogen score waarbij majeure gebreken zwaarder meetellen.

Vlootleeftijd is de grootste verstorende variabele. Een jong merk met weinig oude exemplaren scoort automatisch beter dan een merk met dezelfde kwaliteit maar een oudere vloot. Cupra (0,303) heeft weinig auto's ouder dan acht jaar; een Cupra van twaalf jaar bestaat bijna niet. Fiat heeft juist veel oude exemplaren.

De dataset bevat alleen voertuigen die zijn aangeboden voor een APK. Voertuigen die de keuring vermijden (schadewagens die worden geëxporteerd of gesloopt) staan er niet in. Dit heeft beperkte invloed op de rangschikking maar kan hogere-risico-cohorten licht onderschatten.

Praktische conclusies voor wie een occasion koopt

Betrouwbaarheid bij de APK is niet de enige factor bij een occasionaankoop, maar het is de meest objectieve maatstaf die Nederland breed beschikbaar heeft. Op basis van de analyse zijn de volgende richtlijnen te destilleren:

  • BMW en Mazda scoren bij gelijk bouwjaar het best van de grote merken. Toyota zit bij bouwjaar 2018 op 0,471, midden in het veld, en wint vooral op volume en op de hybride-modellen.
  • Binnen de Toyota-vloot is de Yaris Cross het meest betrouwbare model met een grote steekproef.
  • Tesla scoort op merk-niveau zwak; kies bij Tesla voor een Model 3 of Model Y en vermijd de eerste generatie Model S.
  • Dacia is goedkoop bij aanschaf maar heeft de hoogste keuringsbelasting van alle personenauto-merken.
  • Skoda en Mazda bieden een gunstige prijs-kwaliteitsverhouding in de APK-data.
  • Controleer altijd de specifieke bouwjaarpagina op Rijgerust voor het model dat u overweegt: het merkgemiddelde verbergt grote modelverschillen.

Belangrijkste conclusies

  1. Toyota is het betrouwbaarste hoge-volume personenauto-merk in Nederland: 0,47 GPK op basis van 548.785 keuringen, beter dan Volkswagen, Ford en Mercedes-Benz.
  2. BMW presteert verassend sterk (0,38 GPK) voor een premium-volume-merk; beter dan Audi (0,42) en Mercedes-Benz (0,53).
  3. Tesla scoort het slechtst van alle nieuwere merken met 0,73 GPK: meer dan twee keer zo hoog als Porsche (0,30). De Model S haalt 0,83.
  4. De Toyota Yaris Cross heeft het laagste GPK van alle personenauto-modellen met >3.000 keuringen: 0,178.
  5. Dacia (0,71), Fiat (0,69) en Renault (0,65) vormen de onderkant bij personenautos. Hoge vlootomvang compenseert de scherpere keuringsuitslag niet.
  6. Het gemiddelde over 37 personenauto-merken is 0,52 GPK op basis van 8.467.060 keuringen: dat is de meetlat voor "marktconform".
Veelgestelde vragen

Vragen over dit onderwerp

GPK is het gemiddeld aantal gebreken dat de keurmeester per APK-beurt aanteekt. Een score van 0,50 betekent dat er per twee keuringen gemiddeld één gebrek wordt aangetekend. Hoe lager de score, hoe minder onderhoudsproblemen er bij het type worden gevonden. De score telt zowel majeure als mineure gebreken mee.
Onder de grote volume-merken scoort Toyota het best (0,47 GPK). Van alle 37 merken in de dataset scoren Cupra (0,30), Porsche (0,30) en Lexus (0,31) het laagst, maar die hebben een kleinere en jongere vloot. BMW (0,38) is het sterkste grote merk met meer dan 300.000 keuringen.
Tesla haalt gemiddeld 0,73 GPK: het slechtste van alle nieuwere merken. De data bevat inmiddels veel Tesla-exemplaren van vóór 2020 die de APK-leeftijdsgrens zijn gepasseerd. Oudere Model S- en Model X-exemplaren tonen een hogere score voor rijwielgebreken, remmen en carrosserie. De hoge wagenmassa is een factor bij rem- en bandengebreken. Model 3 en Model Y scoren beduidend beter. Vlootleeftijd verklaart het verschil met andere merken niet: bij bouwjaar 2018 staat Tesla op 0,793 gebreken per keuring, tegen 0,342 bij BMW.
De data bevestigt de correlatie: Dacia (0,71), Fiat (0,69) en Renault (0,65) staan onderaan. Maar het is geen absolute regel: Skoda (0,48) en Mazda (0,44) zijn betaalbare merken die bovengemiddeld scoren. De aanschafprijs verklaart deels de onderhoudsintensiteit: een eigenaar van een auto met lage restwaarde investeert minder in preventief onderhoud.
De dataset is gebaseerd op officiële RDW open data: alle APK-keuringen van kentekens geregistreerd in Nederland. De analyse omvat 8,5 miljoen keuringen. Merken met minder dan 5.000 keuringen zijn buiten de rangschikking gehouden. De data heeft als beperking dat bouwjaar-mix en vlootleeftijd per merk verschilt: een jong merk met weinig oude exemplaren scoort daardoor beter dan een merk met dezelfde intrinsieke kwaliteit maar een oudere vloot. Daarom staat in dit onderzoek ook een vergelijking op gelijk bouwjaar.
De Toyota Yaris Cross haalt 0,178 GPK op basis van 10.444 keuringen: het laagste van alle modellen met een betrouwbare steekproef (>3.000 keuringen). Op de voet gevolgd door de Porsche 911 (0,232) en de Mazda CX-30 (0,250). De Volvo XC40 (0,274) is de meest betrouwbare optie met een grote vloot (60.000+ keuringen).
Gedeeltelijk, en per merk anders. Bij Fiat hoort 73,9 procent van de keuringen bij bouwjaar 2014 tot en met 2017 en daalt het cijfer van 0,692 naar 0,581 bij bouwjaar 2018. Bij Dacia blijft het nagenoeg gelijk: 0,709 tegenover 0,692. Bij Tesla is de vloot juist jong en blijft de score hoog (RDW-data, peildatum 2 oktober 2026).
Vaak het model. Binnen Toyota loopt het van 0,178 gebreken per keuring bij de Yaris Cross tot 0,641 bij de Prius Plus, een factor 3,6. Het verschil tussen het beste en het zwakste merk in de rangschikking is een factor 2,4. Kijk daarom naar model en bouwjaar.

Bronnen

Alle cijfers en juridische uitspraken in dit onderzoek zijn te herleiden tot de publicaties hieronder.

  1. RDW Open Data: Gekentekende voertuigen en keuringsresultaten: opendata.rdw.nl/Voertuigen/Open-Data-RDW-Gekentekende_voertu
  2. Rijgerust datalaag 2026: www.rijgerust.nl/methodiek

Verder in dit kenniscluster

Julian van Rijgerust · Automotive data-analist
Bijgewerkt 21 oktober 2026

Nieuwe onderzoeken per e-mail ontvangen?

Rijgerust publiceert regelmatig nieuwe keuringsanalyses en uitleg over uw auto. Met de wekelijkse nieuwsbrief ziet u in één overzicht wat er nieuw is.

U ontvangt eerst een e-mail om uw aanmelding te bevestigen. Afmelden kan altijd via de link in elke nieuwsbrief. Hoe wij met uw e-mailadres omgaan, leest u in onze privacyverklaring.

Mark van het Rijgerust-team
Welkom bij Rijgerust

Kosteloos de cijfers die u zoekt

Wij informeren u kosteloos over de aankoop van uw auto en delen het onderzoek dat uw keuze ondersteunt. Geen login, geen verborgen kosten.

Geen loginGeen verborgen kostenOnafhankelijk onderzoek
Markvan het Rijgerust-team