Direct naar de inhoud

Home › APK-gebreken › Code 190

Gebrekcode 190

Slijtage/beschadiging wiellager hoorbaar of voelbaar

Bij een APK legt de keurmeester elk gevonden gebrek vast met een code van de RDW. Op deze pagina ziet u hoe vaak code 190 voorkomt in de keuringen van de voertuigen in onze databank, en bij welke modellen en bouwjaren hij relatief het vaakst wordt gevonden.

Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.

Wat betekent code 190?

De officiële omschrijving van de RDW luidt: “Slijtage/beschadiging wiellager hoorbaar of voelbaar”. Zo staat de code ook in de open data van de RDW en, als hij bij uw keuring is vastgesteld, in de keuringsgegevens van uw kenteken.

Verdeling van de getelde constateringen: 25.280 bij personenauto’s en 304 bij bestelauto’s.

Ons onderzoek naar code 190

Rijgerust telde in de open data van de RDW bij welke model-bouwjaren de keurmeester opvallend vaak een hoorbaar of voelbaar versleten wiellager aantekent (gebrekcode 190). Eén model springt eruit: bij de Toyota Yaris en Yaris Hybrid uit 2017 tot en met 2019 gaat 17,7 tot 27,1 procent van alle constateringen over het wiellager. Daarna volgen twee elektrische auto's: de Skoda Enyaq en de Volkswagen ID.4.

Versleten wiellager bij de APK: de Toyota Yaris uit 2017 tot en met 2019 springt eruit

Per model en bouwjaar

Waar code 190 het grootste aandeel heeft

De modellen en bouwjaren waarbij deze code het grootste deel uitmaakt van alle gebreken die bij de APK zijn gevonden. Alleen combinaties met genoeg keuringen voor een eigen bouwjaarpagina tellen mee.

Model en bouwjaarKeuringenKeer vastgesteldAandeel in alle gebrekenPer 100 keuringen
Toyota Yaris 20184.06561227,1%15,1
Toyota Yaris Hybrid 201816.2751.94523,6%12
Toyota Yaris 20177.60895422,1%12,5
Toyota Yaris Hybrid 201714.2261.71521,2%12,1
Toyota Yaris 20193.14525719,1%8,2
Toyota Yaris Hybrid 20198.99262817,7%7
Subaru Forester 20171.0489215,7%8,8
Skoda Enyaq 20217.43539011,7%5,2
Subaru Forester 20141.68012711,5%7,6
Skoda Enyaq 20224.45321711,3%4,9

Hoe lees ik deze cijfers?

Een hoog aandeel zegt dat dit gebrek bij dat model en bouwjaar een groot deel van de gevonden gebreken is. Het is geen oordeel over de bouwkwaliteit: veel codes gaan over slijtage en onderhoud, en dat hangt ook af van hoe een auto wordt gebruikt en onderhouden.

Het totaal is een ondergrens. Per model en bouwjaar bewaart de databank de vijftien meest gevonden gebreken; we tellen code 190 alleen waar hij daarbij hoort. De databank omvat personen- en bestelauto’s van bouwjaar 2014 tot en met 2026. Bron: RDW open data (geconstateerde gebreken en gebrekcodes), peildatum 2 oktober 2026. Meer over de berekening leest u in de methodiek.

Verwante gebrekcodes

Meer over de APK