Direct naar de inhoud

Home › APK-gebreken › Code 391

Gebrekcode 391

Ruitenwisserinstallatie geeft onvoldoende zicht

Bij een APK legt de keurmeester elk gevonden gebrek vast met een code van de RDW. Op deze pagina ziet u hoe vaak code 391 voorkomt in de keuringen van de voertuigen in onze databank, en bij welke modellen en bouwjaren hij relatief het vaakst wordt gevonden.

Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.

Wat betekent code 391?

De officiële omschrijving van de RDW luidt: “Ruitenwisserinstallatie geeft onvoldoende zicht”. Zo staat de code ook in de open data van de RDW en, als hij bij uw keuring is vastgesteld, in de keuringsgegevens van uw kenteken.

Verdeling van de getelde constateringen: 265.116 bij personenauto’s en 29.645 bij bestelauto’s.

Ons onderzoek naar code 391

Rijgerust telde in de open data van de RDW bij welke model-bouwjaren de keurmeester opvallend vaak aantekent dat de ruitenwisserinstallatie onvoldoende zicht geeft (gebrekcode 391). Bij 161 van de 988 model-bouwjaren gaat 10 procent of meer van alle constateringen over dit punt. Het hoogste aandeel staat bij de Suzuki Ignis 2021: 29,5 procent (peildatum 2 oktober 2026).

Ruitenwissers bij de APK: bij Suzuki en Toyota gaat tot 29 procent van de constateringen erover

Wat kunt u zelf controleren?

Controleer of de wisserbladen de ruit zonder strepen schoonvegen en niet gescheurd of verhard zijn.

Kijk ook of de sproeiers ruitenvloeistof op de ruit spuiten en of het reservoir gevuld is.

Per model en bouwjaar

Waar code 391 het grootste aandeel heeft

De modellen en bouwjaren waarbij deze code het grootste deel uitmaakt van alle gebreken die bij de APK zijn gevonden. Alleen combinaties met genoeg keuringen voor een eigen bouwjaarpagina tellen mee.

Model en bouwjaarKeuringenKeer vastgesteldAandeel in alle gebrekenPer 100 keuringen
Lexus UX 20222511233,3%4,8
Suzuki Ignis 20213.46528229,5%8,1
Suzuki Celerio 202085112229,3%14,3
Suzuki Sx4 20221.41311128,7%7,9
Suzuki Swift 20213.35726328,4%7,8
Toyota Yaris Cross 20236582128,4%3,2
Suzuki Vitara 20222.22718127,9%8,1
Toyota Yaris Cross 20212.45712427,4%5
Suzuki Swift 20221.36210227,1%7,5
Toyota Yaris 20234861727%3,5

Hoe lees ik deze cijfers?

Een hoog aandeel zegt dat dit gebrek bij dat model en bouwjaar een groot deel van de gevonden gebreken is. Het is geen oordeel over de bouwkwaliteit: veel codes gaan over slijtage en onderhoud, en dat hangt ook af van hoe een auto wordt gebruikt en onderhouden.

Het totaal is een ondergrens. Per model en bouwjaar bewaart de databank de vijftien meest gevonden gebreken; we tellen code 391 alleen waar hij daarbij hoort. De databank omvat personen- en bestelauto’s van bouwjaar 2014 tot en met 2026. Bron: RDW open data (geconstateerde gebreken en gebrekcodes), peildatum 2 oktober 2026. Meer over de berekening leest u in de methodiek.

Verwante gebrekcodes

Meer over de APK