Direct naar de inhoud
Onderzoek en cijfers

APK-gebreken: eenvoudig onderhoud of echte slijtage? Per model en bouwjaar

NL★
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.
Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie

Een APK-rapport met drie gebreken klinkt als drie keer gedoe, maar een bandenspanning die niet klopt en een versleten fuseekogel zijn heel verschillende dingen. Rijgerust deelde de meest voorkomende APK-gebrekcodes uit de RDW open data in twee groepen: eenvoudig onderhoud (banden, verlichting, ruitenwissers) en mechanische slijtage (remmen, stuurinrichting, vering, lekkage). Daarna keken we per model en per bouwjaar hoe die verhouding uitvalt.

In het kort

Volgens RDW open data (peildatum 2 oktober 2026) is 81,9 procent van de APK-gebreken in de top-15 gebrekcodes per model-bouwjaar eenvoudig onderhoud (banden, verlichting, ruitenwissers) en 18,1 procent mechanische slijtage. Bij bouwjaar 2014 is dat 77,0 tegen 23,0 procent, bij bouwjaar 2022 92,8 tegen 7,2 procent. Bron: RDW open data, bewerking Rijgerust.

De telling gebruikt de 15 meest voorkomende gebrekcodes per model-bouwjaar. Samen dekken die 81,3 procent van alle 4.612.920 constateringen bij 8.457.612 keuringen van personenauto's. Daarbinnen gaat het om 3.072.280 onderhoudsconstateringen en 678.525 mechanische. De ranglijsten gelden voor de 121 modellen met minimaal 20.000 keuringen.

Let op: codes die met AC beginnen (AC1, AC2, AC4, AC5) zijn adviespunten, geen afkeur. AC1 (band met 1,6 tot 2,5 mm profiel) telt hier mee bij onderhoud, AC5 (slijtage aan mechanische delen van het remsysteem) en AC4 en AC2 bij mechanisch. Het blijft dus een tekening van wat keurmeesters aantekenen, niet van wat een auto niet door de keuring haalt.

Het verschil tussen modellen is groot. Bij de Volvo XC90 is 42,9 procent onderhoud, bij de Kia Niro 98,5 procent. De Mercedes-Benz Sprinter staat in deze data als personenauto geregistreerd en komt daarom wel in de telling voor, maar niet in de ranglijsten hieronder: hij heeft 0,493 mechanische constateringen per keuring, het hoogste van alle modellen.

Wie een APK-rapport leest, ziet vaak een rijtje gebreken. Dat rijtje zegt weinig zolang u niet weet of het gaat om een band die bijgepompt moet worden of om een versleten remonderdeel. Rijgerust gebruikte de RDW-data van 2 oktober 2026 om die twee werelden uit elkaar te halen, per model en per bouwjaar.

Wat we telden en wat niet

Per model-bouwjaar nam Rijgerust de 15 meest voorkomende gebrekcodes. Samen zijn dat 81,3 procent van alle 4.612.920 constateringen bij 8.457.612 keuringen van personenauto's. De overige 18,7 procent bestaat uit veel kleinere codes en zit niet in de verdeling hieronder. Dat de verdeling alleen over de top-15 loopt, is dus een beperking en geen schatting van het geheel.

Binnen die top-15 hebben we elke code ingedeeld. Onderhoud: bandenspanning (code 210), onvoldoende profiel (205), beschadigde band (203), het advies bij 1,6 tot 2,5 mm profiel (AC1), onjuist afgesteld dimlicht (516), kentekenplaatverlichting (497), richtingaanwijzers met een afwijkende kleur (576) en een ruitenwisserinstallatie die onvoldoende zicht geeft (391). Mechanisch: remslijtage (AC5), remvoering die de schijf of trommel raakt (311), stofhoes van de stuurinrichting (250), slijtage aan stuur- of fuseekogel (AC4), een fusee met te veel speling (186), een lekkende schokdemper (AC2), een gebroken veer (224) en overmatige vloeistoflekkage (RA2).

Een kanttekening bij de AC-codes: dat zijn adviespunten, geen afkeur. De auto komt er niet door af, maar de keurmeester raadt aan er iets aan te doen. AC1 en AC5 zijn bovendien de twee grootste codes in hun groep (461.577 en 187.466 constateringen). Wie alleen op afkeur let, ziet dus een kleiner deel van het beeld.

Vier op de vijf gebreken zijn onderhoud

Over alle personenauto's is de verdeling helder: 3.072.280 onderhoudsconstateringen tegenover 678.525 mechanische. Dat is 81,9 tegen 18,1 procent. De top drie van de onderhoudscodes is bandenspanning (581.331), AC1 (461.577) en onvoldoende profiel (448.167), gevolgd door dimlicht (401.838) en de ruitenwissers (265.116). Banden en verlichting zijn dus verreweg de grootste bron van een rapport met gebreken.

De grootste mechanische codes zijn AC5 voor het remsysteem (187.466), de stofhoes van de stuurinrichting (54.470), AC4 voor de stuurkogel (52.770), overmatige lekkage van overige vloeistoffen (52.443) en een remvoering die de schijf of trommel raakt (42.037). Opvallend is dat de grootste mechanische code ook een advies is.

Per bouwjaar: de mechanische kant neemt snel af

Het totale aantal gebreken per keuring daalt van 0,738 bij bouwjaar 2014 naar 0,330 bij bouwjaar 2022. Maar dat daalt niet gelijkmatig in beide groepen. Onderhoud gaat van 0,432 naar 0,273 per keuring, bijna twee derde ervan blijft over. Mechanisch gaat van 0,129 naar 0,021 per keuring, ruim zes keer lager. Daardoor groeit het aandeel onderhoud van 77,0 naar 92,8 procent.

BouwjaarKeuringenGebreken per keuringOnderhoud per keuringMechanisch per keuringAandeel onderhoud (procent)
20141.207.9190,7380,4320,12977,0
20151.338.9390,6620,4110,10879,3
20161.238.4040,6080,3940,09480,7
20171.070.5340,5600,3750,08481,6
20181.025.0000,5010,3480,07482,4
2019760.1110,4410,3230,05884,9
2020835.5910,3670,2890,03489,4
2021561.1640,3370,2770,02491,9
2022374.8760,3300,2730,02192,8
Onderhoud en mechanisch zijn constateringen uit de top-15 gebrekcodes per model-bouwjaar, gedeeld door het aantal keuringen. Bouwjaren 2023 en later hebben minder dan 40.000 keuringen en staan er niet in. Bron: RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, sgfe-77wx), bewerking Rijgerust, peildatum 2 oktober 2026.

Dit is een dwarsdoorsnede: bouwjaar 2014 en bouwjaar 2022 zijn verschillende auto's, op hetzelfde moment gemeten. Het zegt dus niet dat uw auto over acht jaar precies zo verandert. Wel past het bij wat u verwacht: bij jonge auto's zijn remmen, stuurinrichting en vering nog nauwelijks aan slijtage toe, en blijven banden, wissers en lampen de terugkerende posten.

Per model: waar de mechanische gebreken zitten

In de ranglijst van 121 modellen met minimaal 20.000 keuringen staat de Volvo XC90 bovenaan met 0,343 mechanische constateringen per keuring (33.595 keuringen). Het aandeel onderhoud is bij dit model met 42,9 procent het laagste van de lijst. Daarna volgen twee Opels, de Adam (0,234) en de Corsa-e (0,214), en de Volvo V40 (0,171).

ModelKeuringenGebreken per keuringMechanisch per keuringOnderhoud per keuringAandeel onderhoud (procent)
Volvo XC9033.5950,6900,3430,25842,9
Opel Adam22.9040,7070,2340,33759,0
Opel Corsa-e78.2010,7060,2140,36363,0
Volvo V4063.8390,6510,1710,35667,6
Mercedes-Benz C-Klasse78.8530,5280,1650,30364,6
Opel Mokka65.8710,5970,1630,33166,9
Mercedes-Benz GLC28.6280,4430,1620,24360,0
Mercedes-Benz E-Klasse34.8950,5570,1540,32868,1
Mitsubishi Outlander51.1920,7590,1530,42873,7
Nissan Qashqai132.8280,5620,1490,31167,6
Peugeot 30884.6130,7820,1370,49678,4
Elf modellen met de meeste mechanische constateringen per keuring, personenauto-modellen met minimaal 20.000 keuringen. De Mercedes-Benz Sprinter (24.762 keuringen, 0,493 mechanisch per keuring, 45,5 procent onderhoud) is als personenauto geregistreerd en daarom niet meegerekend in de rangschikking. Bron: RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, sgfe-77wx), bewerking Rijgerust, peildatum 2 oktober 2026.

Een hoge score hier is een signaal om op de mechanica te letten, geen oordeel over de auto. Het kan ook samenhangen met gebruik, de zwaarte van het model of het aantal keuringen per bouwjaar. De Peugeot 308 en de Mitsubishi Outlander staan met 0,137 en 0,153 mechanisch weliswaar in dezelfde lijst, maar hun onderhoudscijfers zijn met 0,496 en 0,428 per keuring juist het hoogst, waardoor hun totaal hoog is en hun aandeel onderhoud met 78,4 en 73,7 procent hoog blijft.

Modellen waar het vrijwel alleen om onderhoud gaat

Aan de andere kant staat de Kia Niro met 0,005 mechanisch per keuring (88.967 keuringen) en 98,5 procent onderhoud. Ook de Toyota Corolla (0,009), de Toyota C-HR (0,010) en de Hyundai Kona (0,011) komen er nauwelijks op mechanische punten uit. Waarom deze modellen zo laag scoren, laat de data zelf niet zien: het kan met leeftijd, gebruik of uitvoering te maken hebben.

ModelKeuringenGebreken per keuringMechanisch per keuringOnderhoud per keuringAandeel onderhoud (procent)
Kia Niro88.9670,3760,0050,32798,5
Toyota Corolla31.7710,2920,0090,26096,6
Toyota C-HR53.4030,3660,0100,31497,0
Hyundai Kona41.2480,4120,0110,36097,1
Toyota RAV443.4300,3000,0170,24593,3
Suzuki Ignis25.9280,3410,0170,28994,5
Mini Countryman22.1820,3520,0190,29794,0
Suzuki Vitara39.0310,4530,0220,37594,5
Mini Clubman21.5940,4800,0230,37094,2
Mini Cooper49.3620,4310,0250,34193,3
Suzuki SX425.8850,4570,0260,36393,4
Volkswagen ID.322.2810,3830,0260,32392,4
Twaalf modellen met de minste mechanische constateringen per keuring, personenauto-modellen met minimaal 20.000 keuringen. Bron: RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, sgfe-77wx), bewerking Rijgerust, peildatum 2 oktober 2026.

Een laag mechanisch cijfer wil niet zeggen dat een model weinig gebreken heeft. De Suzuki SX4 heeft 0,457 gebreken per keuring en 93,4 procent daarvan is onderhoud, de Toyota Corolla 0,292 en 96,6 procent. De Dacia Duster heeft 0,621 gebreken per keuring en 94,2 procent onderhoud (0,442 per keuring tegenover 0,027 mechanisch). Een auto kan dus veel gebreken hebben en toch vooral kleine, goed te herstellen punten.

Wat dit betekent voor de totale autokosten

Banden, verlichting en wissers komen vaker terug, mechanische slijtage minder vaak. Hoe zwaar elk van beide in uw onderhoudsbudget weegt, verschilt per auto. De omvang hangt af van het model en de staat van uw auto; dit onderzoek noemt daarom geen bedrag. Wie een model met veel mechanische constateringen overweegt, kan dat meenemen in het totaalbeeld van onderhoud, afschrijving, verzekering, brandstof en belasting.

Praktische punten

  • Controleer vóór de APK banden (spanning en profiel), dimlicht, kentekenplaatverlichting en wissers. Dat zijn de vier posten waar de meeste gebreken zitten.
  • Een AC-code op een rapport is een advies. Het loont om er tijdig iets mee te doen, maar de auto wordt er niet door afgekeurd.
  • Kijk bij een model met een hoog mechanisch cijfer, zoals de Volvo XC90 of de Opel Adam, extra naar remmen, stuurinrichting en vering voordat u koopt.
  • Hoe jonger het bouwjaar, hoe kleiner het mechanische deel: bij bouwjaar 2022 is 7,2 procent van de constateringen mechanisch.
  • Gebruik de modelpagina en de bouwjaarpagina voor de cijfers van uw eigen model, niet alleen het gemiddelde uit dit onderzoek.

Beperkingen

De indeling in onderhoud en mechanisch volgt de gebrekcodes en is een keuze van Rijgerust: een code als een gebroken veer is mechanisch, een afgestelde lamp is onderhoud. De cijfers dekken 81,3 procent van alle constateringen en laten kleinere codes buiten beschouwing. Ze combineren afkeur en adviespunten en zeggen niets over de kosten van herstel. Het zijn groepsgemiddelden per model, niet de geschiedenis van een afzonderlijke auto. De Mercedes-Benz Sprinter staat als personenauto in de data en is uit de ranglijsten gelaten.

Belangrijkste conclusies

  1. 81,9 procent van de APK-gebreken uit de top-15 codes is eenvoudig onderhoud en 18,1 procent is mechanische slijtage (3.072.280 tegenover 678.525 constateringen).
  2. Het aantal mechanische constateringen per keuring daalt van 0,129 bij bouwjaar 2014 naar 0,021 bij bouwjaar 2022, ruim zes keer lager. Onderhoud daalt van 0,432 naar 0,273 per keuring.
  3. Bij de Volvo XC90 zijn 0,343 constateringen per keuring mechanisch, het hoogste van alle personenauto-modellen in de ranglijst (de Sprinter daargelaten). Bij de Kia Niro is dat 0,005.
  4. Een hoog totaal betekent niet altijd slijtage: de Dacia Duster heeft 0,621 gebreken per keuring maar 94,2 procent daarvan is onderhoud, de Peugeot 308 heeft 0,782 gebreken per keuring en 78,4 procent onderhoud.
  5. De drie grootste onderhoudscodes zijn bandenspanning (581.331), profieldiepte 1,6 tot 2,5 mm als advies (461.577) en onvoldoende profiel (448.167). De grootste mechanische code is het advies AC5 voor remslijtage (187.466).
Veelgestelde vragen

Vragen over dit onderwerp

Onderhoud zijn de gebreken aan banden (spanning, profiel, beschadiging), verlichting en ruitenwissers: onderdelen die u relatief eenvoudig laat vervangen of bijstellen. Mechanisch zijn gebreken aan remmen, stuurinrichting, vering en vloeistoflekkage. De indeling volgt de gebrekcodes in de RDW open data (peildatum 2 oktober 2026) en zegt niets over de kosten van herstel.
Het zijn adviespunten van de keurmeester, geen afkeur. AC1 is een band met een profiel van 1,6 tot 2,5 mm, AC5 slijtage aan mechanische delen van het remsysteem, AC4 slijtage aan een stuur- of fuseekogel kleiner of gelijk aan 1,0 mm en AC2 een lekkende schokdemper. Ze staan op het rapport zodat u er tijdig iets aan kunt doen.
In de ranglijst van 121 modellen met minimaal 20.000 keuringen staat de Kia Niro onderaan met 0,005 mechanische constateringen per keuring (98,5 procent onderhoud), gevolgd door de Toyota Corolla (0,009) en de Toyota C-HR (0,010). Het zijn groepscijfers van het model, geen uitspraak over uw eigen auto.
In de RDW-data is deze Sprinter als personenauto geregistreerd, een bedrijfswagen met een heel ander gebruik. Hij heeft 1,234 gebreken per keuring en 0,493 mechanische constateringen per keuring. Dat is niet te vergelijken met een gewone personenauto en daarom laat Rijgerust hem buiten de ranglijsten.
Ja, sterker dan onderhoud. In de RDW-data (peildatum 2 oktober 2026) heeft bouwjaar 2014 0,129 mechanische constateringen per keuring en bouwjaar 2022 0,021. Het aandeel mechanisch gaat van 23,0 naar 7,2 procent. Het is een dwarsdoorsnede van verschillende bouwjaren, geen meting van dezelfde auto's door de jaren.
U kunt vooraf inschatten welk soort gebreken bij het model past. Bij een model met veel onderhoudsconstateringen is een bandencontrole en een lichtcheck de eerste stap. Bij een model met meer mechanische constateringen loont een controle van remmen, stuurinrichting en vering. De cijfers zijn een startpunt, geen vervanging van een keuring van de auto zelf.

Bronnen

Alle cijfers en juridische uitspraken in dit onderzoek zijn te herleiden tot de publicaties hieronder.

  1. RDW Open Data: Gekentekende voertuigen en keuringsresultaten: opendata.rdw.nl/Voertuigen/Open-Data-RDW-Gekentekende_voertu
  2. Rijgerust methodiek en datalaag 2026: www.rijgerust.nl/methodiek

Verder in dit kenniscluster

Julian van Rijgerust · Automotive data-analist
Bijgewerkt 21 oktober 2026

Nieuwe onderzoeken per e-mail ontvangen?

Rijgerust publiceert regelmatig nieuwe keuringsanalyses en uitleg over uw auto. Met de wekelijkse nieuwsbrief ziet u in één overzicht wat er nieuw is.

U ontvangt eerst een e-mail om uw aanmelding te bevestigen. Afmelden kan altijd via de link in elke nieuwsbrief. Hoe wij met uw e-mailadres omgaan, leest u in onze privacyverklaring.

Mark van het Rijgerust-team
Welkom bij Rijgerust

Kosteloos de cijfers die u zoekt

Wij informeren u kosteloos over de aankoop van uw auto en delen het onderzoek dat uw keuze ondersteunt. Geen login, geen verborgen kosten.

Geen loginGeen verborgen kostenOnafhankelijk onderzoek
Markvan het Rijgerust-team