Direct naar de inhoud
Onderzoek en cijfers

APK-gebreken per autoklasse: een grote bestelbus krijgt bijna twee keer zoveel aantekeningen als een stadsauto

NL★
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.
Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie

Een stadsauto van acht jaar en een bestelbus van acht jaar staan allebei op de keuringsrol, maar de keurmeester tekent bij de bus aanzienlijk meer aan. Dit onderzoek legt de keuringsmeldingen van de RDW naast elkaar per autoklasse en meet één ding: hoeveel gebreken per keuring de monteur aantekent. De uitkomst is scherper dan de gangbare gedachte dat het vooral aan het formaat ligt.

In het kort

Volgens RDW open data (Rijgerust-databank) krijgt een grote bestelbus gemiddeld 1,159 aantekeningen per keuring (peildatum 6 september 2026), tegen 0,633 bij een stadsauto en 0,489 bij een compacte SUV (peildatum 2 oktober 2026). De bestelklasse met de laagste score, de middenklasse bus, haalt 0,884 en blijft daarmee boven elke personenautoklasse, ook boven de Volvo XC90 (0,691).

De verschillen blijven staan als we op bouwjaar vergelijken. Bij bouwjaar 2018 staat de hele bestelvloot op 0,975, tegen 0,627 voor de stadsauto, 0,492 voor de compacte hatchback, 0,466 voor de middenklasse en 0,418 voor de compacte SUV. Het is dus niet de leeftijd die de bestelauto naar boven trekt.

Een bestelauto van vier jaar (bouwjaar 2022) komt op 0,770 aantekeningen per keuring. Dat is ongeveer het niveau van een stadsauto van twaalf jaar (bouwjaar 2014), die op 0,810 staat.

Van de vier brede personenautoklassen scoort de stadsauto het slechtst (0,633) en de compacte SUV het best (0,489). De gedachte dat zware SUV’s meer aantekeningen krijgen, vinden wij in deze cijfers niet terug. De Volvo XC90 valt wel op, door één code: de stuur- of fuseekogel met slijtage (code AC4) is goed voor 28,3 procent van alle constateringen.

De APK meet onderhoud, geen schade. De cijfers zeggen daarom iets over de onderhoudslast van een klasse, niet over de schadekans of de premie.

De kernbevinding: het verschil zit tussen personenauto en bestelauto, niet tussen klassen

Een grote bestelbus krijgt bij de APK gemiddeld 1,159 aantekeningen per keuring (peildatum 6 september 2026). Een stadsauto komt op 0,633 en een compacte SUV op 0,489 (peildatum 2 oktober 2026). Tussen de vijf personenautoklassen onderling zit hooguit 0,201; tussen de stadsauto en de grote bestelbus zit 0,526. Wie een klasse kiest op basis van wat de keuring vindt, kijkt dus vooral naar de vraag of het een bestelauto is, en pas daarna naar het formaat.

KlasseModellenVoertuigenKeuringenGebreken per keuringPeildatum
Grote bestelbus10210.786418.6711,1596 september 2026
Kleine bestelauto14186.358455.7150,9576 september 2026
Bestelbus middenklasse14270.596631.2490,8846 september 2026
Volvo XC90 (grote SUV)123.66533.5950,6912 oktober 2026
Stadsauto7472.591861.8640,6332 oktober 2026
Compacte hatchback3264.533482.6620,5482 oktober 2026
Middenklasse personenauto295.270155.1140,4932 oktober 2026
Compacte SUV2154.365230.9800,4892 oktober 2026
Bron: Rijgerust-databank op RDW open data. Bestelauto’s: gesloten opbouw tot en met 3.500 kg, bouwjaar 2014 tot en met 2026, gewogen naar keuringen per model. Personenauto’s: de modellen uit de toelichting hieronder, bouwjaar 2014 tot en met 2026. De twee groepen hebben een andere peildatum en een andere populatie; vergelijk ze op verhouding, niet op de tweede decimaal.

Dezelfde leeftijd, ander resultaat: de vergelijking per bouwjaar

Een bestelauto wordt vaker en langer gebruikt, en een tegenwerping ligt voor de hand: de bestelvloot is misschien gewoon ouder. Dat klopt niet. Bij een vergelijking op gelijk bouwjaar blijft de rangorde staan.

KlasseBouwjaar 2014 (12 jaar)Bouwjaar 2018 (8 jaar)Bouwjaar 2022 (4 jaar)
Bestelauto, hele vloot1,3300,9750,770
Stadsauto0,8100,6270,417
Compacte hatchback0,7080,4920,326
Middenklasse personenauto0,6980,4660,291
Compacte SUV0,7370,4180,309
Volvo XC90geen cijfer0,5790,282
Gebreken per keuring per bouwjaar. Bestelauto’s: peildatum 6 september 2026. Personenauto’s: peildatum 2 oktober 2026. De XC90 heeft voor bouwjaar 2014 geen cohort met een eigen cijfer. Bron: Rijgerust-databank op RDW open data.

Bij bouwjaar 2018 staat de bestelvloot op 0,975 en de slechtst scorende personenautoklasse in deze tabel, de stadsauto, op 0,627. Bij bouwjaar 2022 is dat 0,770 tegen 0,417. De bestelauto start dus niet alleen hoger; hij blijft er over de hele curve boven zitten.

Een bestelauto van vier jaar (bouwjaar 2022) krijgt 0,770 aantekeningen per keuring. Een stadsauto van twaalf jaar (bouwjaar 2014) krijgt er 0,810.

Binnen de personenauto’s valt op dat de verschillen tussen klassen bij een jonge auto klein zijn. Bij bouwjaar 2022 liggen de vier brede klassen tussen 0,291 en 0,417. Bij bouwjaar 2014 is dat 0,698 tot 0,810. De stadsauto staat in elk van de drie bouwjaren bovenaan, ook boven de XC90 bij bouwjaar 2018 (0,579) en bouwjaar 2022 (0,282).

Waar de curve knikt: bij bestelauto’s rond het zevende jaar, bij personenauto’s aan de oude rand

Bij bestelauto’s loopt het cijfer geleidelijk op tot het zevende jaar en daarna steiler. Voor bouwjaar 2019 is dat 0,886, voor bouwjaar 2018 0,975 en voor bouwjaar 2017 1,085. In ons onderzoek naar wat er aan een bestelauto kapotgaat staat de volledige curve, met de verschillen per model.

Bij personenauto’s ligt de grootste stap ergens anders. Bij de stadsauto zit hij tussen bouwjaar 2014 en bouwjaar 2015: van 0,810 naar 0,687. Bij de middenklasse is dat van 0,698 naar 0,551 en bij de compacte hatchback van 0,708 naar 0,615. Bij de compacte SUV is de stap tussen bouwjaar 2014 en 2015 (0,737 naar 0,633) vrijwel even groot als die tussen bouwjaar 2015 en 2016 (0,633 naar 0,530). Wat daar precies achter zit, kunnen wij uit deze data niet afleiden: een bouwjaar is een cohort en geen gevolgde auto, en het kentekenregister toont geen modelgeneraties. Wat de cijfers wel dragen: bij personenauto’s is de oudste groep duidelijk slechter dan de rest, en loopt de curve daarna vlakker.

Wat de keurmeester aantekent: bij vier klassen hetzelfde, bij de XC90 iets anders

In de toplijsten van de vier brede personenautoklassen staat bandenspanning niet op de juiste waarde (code 210) bovenaan. Daarna volgen de bandenprofielpunten (code AC1 en code 205) en een onjuist afgesteld dimlicht (code 516). Net als bij bestelauto’s gaat het dus om banden en verlichting. Het zijn onderhoudspunten die u voor de keuring zelf kunt zien.

De Volvo XC90 wijkt af. Hier staat niet een bandenpunt bovenaan maar code AC4, de stuur- of fuseekogel met slijtage kleiner of gelijk 1,0 millimeter. Dat zijn 6.572 van de 23.190 constateringen, oftewel 28,3 procent. Bij bouwjaar 2016 is dat 30,1 procent van de constateringen, bij bouwjaar 2017 32,0 procent. Dit is een adviespunt in de RDW-systematiek, geen directe afkeuring, maar het is wel een punt dat u niet zelf vaststelt.

Dit past bij het hogere gemiddelde van de XC90 (0,691) ten opzichte van de andere personenautoklassen. Van de 33.595 keuringen komen er 18.702 uit de bouwjaren 2015 en 2016. De XC90-cijfers zeggen dus vooral iets over een oudere generatie, niet over de klasse grote SUV als geheel.

Binnen een klasse verschillen de modellen vaak meer dan de klassen onderling

Een klassecijfer is een gewogen gemiddelde van de modellen erin. Daarom helpt het om te kijken wat er in zit. Bij de compacte SUV staat de Volkswagen Tiguan op 0,390 gebreken per keuring en de Nissan Qashqai op 0,562: een verschil van 0,172 tussen twee modellen in dezelfde klasse. Het verschil tussen de klassen stadsauto (0,633) en compacte SUV (0,489) is 0,144, dus kleiner.

KlasseModelKeuringenGebreken per keuring
StadsautoToyota Aygo128.8320,528
StadsautoPeugeot 108125.0340,600
StadsautoVolkswagen Polo260.6810,649
StadsautoCitroën C179.8680,653
StadsautoOpel Corsa61.5950,664
StadsautoFiat 500132.0240,680
StadsautoRenault Twingo73.8300,688
Compacte hatchbackVolkswagen Golf272.2470,517
Compacte hatchbackOpel Astra69.2780,547
Compacte hatchbackFord Focus141.1370,610
MiddenklasseVolkswagen Passat71.8370,482
MiddenklasseŠkoda Octavia83.2770,504
Compacte SUVVolkswagen Tiguan98.1520,390
Compacte SUVNissan Qashqai132.8280,562
Gebreken per keuring per model, alle bouwjaren 2014 tot en met 2026. Bron: Rijgerust-databank op RDW open data, peildatum 2 oktober 2026. De keuringen per klasse tellen op tot de aantallen in de eerste tabel.

In de stadsauto-klasse loopt het van de Toyota Aygo (0,528) tot de Renault Twingo (0,688), een verschil van 0,160 tussen twee kleine auto’s. De Polo, het grootste model in de groep met 260.681 keuringen, zit met 0,649 net boven het klassegemiddelde. Wie dus een stadsauto zoekt, doet er beter aan het model op te zoeken dan op de klasse te varen: een Aygo scoort in onze cijfers beter dan de gemiddelde compacte hatchback (0,548).

Wat dit betekent voor onderhoud en aankoop

  • Koopt u een gebruikte bestelauto, reken dan op meer aandacht voor banden, verlichting, stuurkogels en remmen dan bij een personenauto van dezelfde leeftijd. Bij bouwjaar 2018 is de verhouding 0,975 tegen 0,418 tot 0,627.
  • Bij een stadsauto van acht jaar of ouder ligt het gemiddelde hoger dan bij hatchback, middenklasse of compacte SUV. Banden, verlichting en dimlicht zijn bij die klasse de punten die de keurmeester het vaakst aantekent.
  • Een oudere XC90 vraagt om een blik op de stuur- en fuseekogels. Dat is een controle die een garage kan uitvoeren.
  • Een hoog klassecijfer is een gemiddelde over een heel park. Het zegt niets over een individuele auto; de onderhoudshistorie van dat ene voertuig weegt zwaarder.

Verzekering: onderhoud is iets anders dan schade

De APK telt gebreken, geen ongevallen. Een klasse met veel aantekeningen heeft daarom een hogere onderhoudslast, maar dat zegt niet dat de klasse vaker schade heeft of een hogere premie krijgt. Voor uw dekkingskeuze blijven de waarde van het voertuig, uw eigen draagkracht en het gebruik doorslaggevend.

Wel relevant: veel polissen zijn bij schade kritisch als een bekend gebrek aan remmen of banden niet is hersteld. Welke voorwaarden gelden, staat in de voorwaarden van uw verzekering. Een keuring waarbij de punten zijn opgelost, is daarvoor de eenvoudigste onderbouwing.

Methode en beperkingen

  • Maat: gebreken per keuring is het aantal geconstateerde gebreken gedeeld door het aantal keuringsmeldingen van hetzelfde cohort (één merk-model-bouwjaar). Klassecijfers zijn gewogen naar keuringen.
  • Bronnen: de RDW-datasets m9d7-ebf2 (gekentekende voertuigen), a34c-vvps (geconstateerde gebreken), sgfe-77wx (meldingen keuringsinstantie) en hx2c-gt7k (gebrekcodes). Drempel voor een eigen cijfer: minimaal 250 voertuigen en 100 keuringen per cohort.
  • Populaties: de bestelauto’s zijn gesloten opbouw tot en met 3.500 kg, de personenauto’s zijn de genoemde modellen met voertuigsoort personenauto. De peildata verschillen (6 september en 2 oktober 2026).
  • Geen kilometrage: de RDW publiceert de kilometerstand niet bij de keuring. Intensief gebruik, vaak bij bestelauto’s, zit dus niet in de correctie.
  • Geen causaliteit: de cijfers tonen wat is aangetekend, niet waarom. Het eigenaarsprofiel, de keuringsfrequentie en het gebruik zijn niet gemeten.
  • Een klasse met één of twee modellen (middenklasse, compacte SUV, XC90) rust op weinig modellen en is gevoelig voor het gedrag van één model.

Conclusie

Het verschil tussen personenauto en bestelauto is groter dan het verschil tussen de personenautoklassen onderling. Een grote bestelbus komt op 1,159 aantekeningen per keuring en een stadsauto op 0,633. Dat blijft zo bij gelijk bouwjaar: bij bouwjaar 2018 is het 0,975 tegen 0,627.

Voor wie een auto onderhoudt of koopt, betekent dit dat een bestelauto meer aandacht voor onderhoud verdient dan de leeftijd alleen doet vermoeden. Voor wie een verzekering overweegt, geldt dat deze cijfers over onderhoud gaan en niet over schade.

Belangrijkste conclusies

  1. Grote bestelbussen krijgen 1,159 aantekeningen per keuring, 1,83 keer zoveel als de stadsauto (0,633) en 2,37 keer zoveel als de compacte SUV (0,489).
  2. Bij gelijk bouwjaar blijft de bestelauto bovenaan: 0,975 tegenover 0,418 tot 0,627 bij bouwjaar 2018.
  3. Een bestelauto van bouwjaar 2022 (0,770) zit op het niveau van een stadsauto van bouwjaar 2014 (0,810).
  4. Binnen de vier brede personenautoklassen loopt het van 0,489 (compacte SUV) tot 0,633 (stadsauto). Het verschil tussen de klassen is kleiner dan het verschil tussen een personenauto en een bestelauto.
  5. De grootste stap in de leeftijdscurve zit bij de vier brede personenautoklassen tussen bouwjaar 2014 en bouwjaar 2015. Bij bestelauto’s zit de knik rond het zevende jaar.
  6. Bij de Volvo XC90 is code AC4 (stuur- of fuseekogel) met 6.572 van de 23.190 constateringen het grootste punt. In de andere klassen staat bandenspanning (code 210) bovenaan.
Veelgestelde vragen

Vragen over dit onderwerp

De grote bestelbus: 1,159 aantekeningen per keuring (peildatum 6 september 2026, 418.671 keuringen). Onder personenauto’s scoort de Volvo XC90 het hoogst met 0,691, gevolgd door de stadsauto met 0,633 (peildatum 2 oktober 2026). De compacte SUV staat met 0,489 het laagst.
Ja, ook bij gelijk bouwjaar. Bij bouwjaar 2018 staat de bestelvloot op 0,975 aantekeningen per keuring, tegen 0,627 bij de stadsauto en 0,418 bij de compacte SUV. De bestelauto zit daarmee over de hele curve boven de personenauto’s.
In onze cijfers staat de stadsauto op 0,633 en de compacte SUV op 0,489. De data laten niet zien waarom. De stadsauto-groep omvat zeven modellen en 861.864 keuringen, de SUV-groep twee modellen en 230.980 keuringen. Dat het eigenaarsprofiel of het gebruik meespeelt, is een mogelijke verklaring, maar geen uitkomst van dit onderzoek.
In de vier brede personenautoklassen staat bandenspanning niet op de juiste waarde (code 210) bovenaan. Daarna volgen de bandenprofielpunten (code AC1 en code 205) en een onjuist afgesteld dimlicht (code 516). Het zijn vooral onderhoudspunten.
Bij de XC90 is niet een bandenpunt maar code AC4, de stuur- of fuseekogel met slijtage, het grootste punt: 6.572 van de 23.190 constateringen, oftewel 28,3 procent. Van de 33.595 keuringen komen er 18.702 uit de bouwjaren 2015 en 2016, dus het cijfer zegt vooral iets over een oudere generatie.
Niet rechtstreeks. De APK telt onderhoudsgebreken, geen schade, dus een klassecijfer zegt weinig over de premie. Wel kunnen veel polissen bij schade kritisch zijn als een bekend gebrek aan remmen of banden niet is hersteld. Welke voorwaarden gelden, leest u in uw eigen polisvoorwaarden.
De RDW registreert geen commercieel segment. Wij hebben de klassen zelf ingedeeld op modelnaam, bijvoorbeeld stadsauto (Volkswagen Polo, Opel Corsa, Toyota Aygo, Fiat 500, Renault Twingo, Citroën C1, Peugeot 108) en compacte SUV (Nissan Qashqai, Volkswagen Tiguan). De lijst per klasse staat in het kader bij de eerste tabel.
Binnen de personenauto’s vaak het model. In de RDW-cijfers (peildatum 2 oktober 2026) staat de Volkswagen Tiguan op 0,390 gebreken per keuring en de Nissan Qashqai op 0,562, beide compacte SUV’s. Dat verschil van 0,172 is groter dan dat tussen de klassen stadsauto (0,633) en compacte SUV (0,489). Het verschil tussen personenauto en bestelauto is nog groter.
In ons bestand de Toyota Aygo met 0,528 gebreken per keuring (128.832 keuringen, peildatum 2 oktober 2026), gevolgd door de Peugeot 108 (0,600). De Renault Twingo staat met 0,688 het hoogst van de zeven stadsauto’s. Vergelijk wel op bouwjaar, want de leeftijdsverdeling verschilt per model.

Bronnen

Alle cijfers en juridische uitspraken in dit onderzoek zijn te herleiden tot de publicaties hieronder.

  1. RDW (opendata.rdw.nl), Open Data RDW: Gekentekende voertuigen, dataset m9d7-ebf2: merk, handelsbenaming, datum eerste toelating (2026): opendata.rdw.nl/Voertuigen/Open-Data-RDW-Gekentekende_voertu geraadpleegd 2026-10-13
  2. RDW (opendata.rdw.nl), Open Data RDW: Geconstateerde gebreken, dataset a34c-vvps (2026): opendata.rdw.nl/Keuringen/Open-Data-RDW-Geconstateerde-Gebre geraadpleegd 2026-10-13
  3. RDW (opendata.rdw.nl), Open Data RDW: Meldingen keuringsinstantie, dataset sgfe-77wx (2026): opendata.rdw.nl/Keuringen/Open-Data-RDW-Meldingen-Keuringsin geraadpleegd 2026-10-13
  4. RDW (opendata.rdw.nl), Open Data RDW: Gebreken, dataset hx2c-gt7k: de codetabel met omschrijving (2026): opendata.rdw.nl/Keuringen/Open-Data-RDW-Gebreken/hx2c-gt7k geraadpleegd 2026-10-13
  5. Rijgerust, Eigen analyse over de bovengenoemde RDW-datasets, peildata 6 september 2026 (bestelauto’s) en 2 oktober 2026 (personenauto’s) (2026): www.rijgerust.nl/voertuigen geraadpleegd 2026-10-13

Verder in dit kenniscluster

Julian van Rijgerust · Automotive data-analist
Bijgewerkt 21 oktober 2026

Nieuwe onderzoeken per e-mail ontvangen?

Rijgerust publiceert regelmatig nieuwe keuringsanalyses en uitleg over uw auto. Met de wekelijkse nieuwsbrief ziet u in één overzicht wat er nieuw is.

U ontvangt eerst een e-mail om uw aanmelding te bevestigen. Afmelden kan altijd via de link in elke nieuwsbrief. Hoe wij met uw e-mailadres omgaan, leest u in onze privacyverklaring.

Zelf de premies bekijken?

Een actuele premie voor uw situatie vraagt u op bij de aanbieder zelf.

Naar de autoverzekering
Mark van het Rijgerust-team
Welkom bij Rijgerust

Kosteloos de cijfers die u zoekt

Wij informeren u kosteloos over de aankoop van uw auto en delen het onderzoek dat uw keuze ondersteunt. Geen login, geen verborgen kosten.

Geen loginGeen verborgen kostenOnafhankelijk onderzoek
Markvan het Rijgerust-team