Direct naar de inhoud

Home › Kenniscentrum › Betrouwbaarheid per model: 52 populaire auto's gerangschikt op APK-gebreken (RDW-data 2026)

Kenniscentrum

Betrouwbaarheid per model: 52 populaire auto's gerangschikt op APK-gebreken (RDW-data 2026)

Van 52 populaire modellen heeft de Volvo XC40 bij de APK de laagste gewogen index (74) en de Renault Clio de hoogste (138), volgens eigen RDW-data over alle keuringen, peildatum 2 oktober 2026.

NL★
Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.

Welke tweedehands auto doet het bij de APK goed, en welke vraagt meer aandacht? Op deze pagina staan 52 veelverkochte modellen naast elkaar, gerangschikt op één getal: de gewogen index uit onze eigen meting op de open data van de RDW (peildatum 2 oktober 2026, datasets m9d7-ebf2, a34c-vvps en sgfe-77wx). Per model leest u daarna verder op een eigen pagina met de cijfers per bouwjaar.

Hoe komt de rangschikking tot stand?

Per bouwjaar vergelijken we een model met alle personenauto's van datzelfde bouwjaar. Dat levert een index op: 100 is gemiddeld, lager betekent minder gebreken per keuring dan leeftijdsgenoten. Zo telt de leeftijd van een auto niet mee in de vergelijking.

Voor deze pagina nemen we per model het gemiddelde van die indexen, gewogen naar het aantal keuringen per bouwjaar. Bouwjaren met minder dan 2.000 keuringen tellen niet mee, omdat een handvol keuringen het cijfer te sterk kan verschuiven. Een model met veel keuringen in zijn sterke bouwjaren komt zo lager uit dan een model dat alleen in een klein bouwjaar goed scoort.

De rangschikking: van laagste naar hoogste index

Volvo XC40740,27561.035
BMW 3 Serie750,40380.023
Volkswagen Tiguan780,39098.152
Volkswagen T-Roc790,31455.559
Toyota Corolla800,29331.771
Toyota C-HR810,36653.403
BMW 1 Serie810,43255.788
Volvo XC60820,41763.648
Audi A3840,476110.117
Mazda CX-5840,47276.612
Volkswagen Passat880,48271.837
Renault Captur890,489191.579
Toyota Yaris890,45471.310
Volvo V60890,48667.611
Volkswagen up!910,521182.483
Kia Niro910,37688.967
Mercedes-Benz A-Klasse910,46267.848
Volkswagen Golf920,517272.247
Mercedes-Benz C-Klasse920,52878.853
Audi A1920,49854.171
Skoda Octavia950,50483.277
Toyota Yaris Hybrid950,53592.510
Toyota Auris960,60981.949
Skoda Fabia970,53756.596
Toyota Aygo980,528128.832
Opel Astra990,54769.278
Kia Sportage1000,57535.253
Nissan Qashqai1000,562132.828
SEAT Leon1000,56775.972
Kia Picanto1050,577160.873
Opel Mokka1050,59865.871
Kia Ceed1060,52240.285
Volvo V401060,65163.839
Peugeot 1081100,600125.034
Ford Fiesta1140,650162.252
Peugeot 30081140,53150.310
Ford Focus1150,610141.137
Citroën C11170,65379.868
Renault Twingo1180,68873.830
Peugeot 20081190,623104.913
SEAT Ibiza1190,64164.543
Fiat 5001200,680132.024
Volkswagen Polo1210,649260.681
Peugeot 2081220,642135.106
Opel Corsa (2014-2019)1220,70678.201
Citroën C31240,69980.352
Opel Corsa (vanaf 2020)1280,66461.595
Renault Mégane1290,71968.786
Opel Karl1320,72582.102
Peugeot 3081320,78284.613
Hyundai i101330,73988.199
Renault Clio1380,799201.470
52 modellen op gewogen index (100 is het gemiddelde van personenauto's van hetzelfde bouwjaar, lager is gunstiger). Gebreken per keuring en keuringen gaan over alle bouwjaren van het model samen. Bron: eigen bewerking van RDW open data (datasets m9d7-ebf2, a34c-vvps en sgfe-77wx), peildatum 2 oktober 2026.

Gesorteerd op gewogen index, van laag naar hoog. Met de knoppen in de kolomkoppen sorteert u anders.

De verschillen zijn groot. De drie modellen bovenaan liggen ruim onder het gemiddelde van hun leeftijdsgenoten, de drie onderaan er ruim boven. Toch zegt de plek in de lijst niet alles: het sterkste bouwjaar van een model met een hoge gewogen index kan nog steeds onder de 100 liggen.

Wat valt op?

Bovenaan staan vooral modellen uit de compacte SUV- en middenklasse, zoals de XC40, de 3 Serie, de Tiguan en de T-Roc. Onderaan staan vooral kleine stadsauto's en superminis, zoals de Clio, de i10, de Karl en de 208. Bij die kleine auto's gaat het bij de APK vaak om bandenspanning en verlichting: punten die u vóór de keuring eenvoudig zelf kunt nalopen.

Een hoge index betekent dus niet automatisch dure reparaties. Op de pagina per model ziet u welke gebreken het vaakst worden aangetekend en welke daarvan mechanisch zijn.

Beste bouwjaar per model

Binnen één model verschilt de score per bouwjaar flink. In de tabel hieronder staat per model het bouwjaar met de laagste index, met het aantal keuringen van dat bouwjaar. Bij 36 van de 52 modellen ligt dat beste bouwjaar onder de 100, dus gunstiger dan gemiddeld voor auto's van dezelfde leeftijd. Het grootste verschil met de gewogen index heeft de Peugeot 308: gewogen 132, terwijl bouwjaar 2022 precies op 100 staat.

Bij 15 modellen ligt ook het beste bouwjaar boven de 100, zoals de Opel Karl van 2017 (126) en de Renault Clio van 2022 (117). Een jong bouwjaar heeft bovendien nog weinig keuringen achter de rug: de kolom keuringen laat zien op hoeveel metingen elk cijfer rust. Via het bouwjaar opent u de pagina met de gebreken van precies die jaargang.

Volvo XC602021650,2176.149
Volvo V602022660,2202.349
BMW 3 Serie2019670,2817.913
Toyota Corolla2019690,2898.965
Volvo XC402019700,2918.166
Kia Niro2016700,4184.736
Volkswagen Tiguan2016710,42511.139
Mazda CX-52018710,34611.313
Toyota C-HR2017720,40413.426
Volkswagen T-Roc2018730,35714.499
BMW 1 Serie2018740,3656.523
Mercedes-Benz A-Klasse2014740,5388.850
Kia Sportage2022750,2504.635
Audi A32015780,50728.023
Toyota Yaris2020790,2879.508
Volkswagen up!2014800,58141.125
Audi A12015800,5158.385
Mercedes-Benz C-Klasse2022810,2692.900
Volvo V402019820,3414.287
Renault Captur2022830,2744.989
Toyota Yaris Hybrid2014830,60214.585
Volkswagen Passat2015840,54121.504
Opel Astra2018860,4218.799
Volkswagen Golf2015870,56158.794
Toyota Aygo2015870,56021.907
Skoda Fabia2015880,56812.192
Peugeot 1082014880,63818.424
Skoda Octavia2015890,5758.452
Nissan Qashqai2019890,37012.633
Opel Mokka2018900,4437.230
Toyota Auris2014910,65824.646
SEAT Leon2015940,61013.791
Kia Picanto2018970,47620.971
Ford Fiesta2018980,48022.383
Peugeot 30082022980,3242.857
Kia Ceed2022990,3274.660
Peugeot 30820221000,3322.779
Citroën C120141020,73919.187
Citroën C320221030,3422.356
Ford Focus20221050,3484.249
SEAT Ibiza20161050,62312.952
Volkswagen Polo20161060,63340.129
Opel Corsa (2014-2019)20191070,4484.146
Opel Corsa (vanaf 2020)20201090,39618.848
Renault Twingo20151100,71317.389
Peugeot 200820201110,40011.714
Renault Mégane20211110,3722.741
Fiat 50020221140,3786.191
Peugeot 20820161140,67923.077
Hyundai i1020201160,4195.536
Renault Clio20221170,3862.311
Opel Karl20171260,70421.919
Per model het bouwjaar met de laagste index, uit de bouwjaren met minstens 2.000 keuringen. Bij een gelijke index staat het oudste bouwjaar. Bron: eigen bewerking van RDW open data (datasets m9d7-ebf2, a34c-vvps en sgfe-77wx), peildatum 2 oktober 2026.

Gesorteerd op index, van laag naar hoog. Met de knoppen in de kolomkoppen sorteert u anders.

Per model: de cijfers per bouwjaar

Elk model heeft een eigen pagina met het aantal keuringen, de gebreken per keuring en de index per bouwjaar, plus de punten die de keurmeester het vaakst noteert.

Twee modellen naast elkaar

Twijfelt u tussen twee auto's? In de vergelijkingen staan beide modellen per bouwjaar naast elkaar, met de punten waarop ze verschillen.

Wat kosten deze auto's per maand?

Betrouwbaarheid is één kant van de rekening. Op de kostenpagina's staan verzekering, (private) lease, wegenbelasting, brandstof of laden en onderhoud per model naast elkaar, met de vraag hoe u de kosten zo laag mogelijk houdt.

Wat zeggen deze cijfers niet?

De index gaat over het gemiddelde van alle auto's van een model en bouwjaar. Binnen dat gemiddelde zit veel spreiding: een goed onderhouden auto van een model onderaan de lijst kan beter zijn dan een verwaarloosde auto van een model bovenaan. De APK zegt ook niets over bijvoorbeeld de motor, de koppeling of de versnellingsbak. De APK-historie van de auto zelf, op te vragen met het kenteken, blijft daarom de belangrijkste stap.

Kort samengevat

Van 52 populaire modellen scoort de Volvo XC40 in de eigen RDW-cijfers het best bij de APK (gewogen index 74), gevolgd door de BMW 3 Serie (75) en de Volkswagen Tiguan (78). De Renault Clio (138), de Hyundai i10 (133) en de Peugeot 308 (132) staan onderaan, direct gevolgd door de Opel Karl (132). Kijk voor een concrete auto altijd naar het bouwjaar en de eigen APK-historie.

Heeft u een vraag over deze cijfers? U kunt ons bereiken via [email protected].

  • Bron: eigen RDW open data-meting (datasets m9d7-ebf2, a34c-vvps, sgfe-77wx; peildatum 2026-10-02), zie de voertuigendatabank en de methodiek van Rijgerust.
Veelgestelde vragen

Vragen over dit onderwerp

In onze eigen RDW-meting (peildatum 2026-10-02) heeft de Volvo XC40 van deze 52 modellen de laagste gewogen index: 74. Dat betekent minder gebreken per keuring dan gemiddeld voor auto's van dezelfde leeftijd.
Per bouwjaar vergelijken we een model met alle personenauto's van hetzelfde bouwjaar (100 is gemiddeld). Die indexen middelen we, gewogen naar het aantal keuringen, over alle bouwjaren met minstens 2.000 keuringen.
Niet per se. Bij kleine auto's gaat het vaak om bandenspanning en verlichting. Op de pagina per model ziet u welke gebreken het vaakst voorkomen en welke mechanisch zijn.
Deze pagina bevat de modellen waarvoor we al een uitgebreide pagina per bouwjaar hebben. In de voertuigendatabank vindt u de APK-cijfers van veel meer modellen.
Bij elke nieuwe meting op de open data van de RDW. De peildatum staat steeds bij de cijfers.
Deel dit artikel
Julian van Rijgerust · Automotive data-analist
Bijgewerkt 14 oktober 2026

APK-data voor uw auto

Bekijk gebreken per keuring, APK-index en keuringshistorie voor uw merk en model.

Naar de voertuigendatabank

Nieuwe onderzoeken per e-mail ontvangen?

Rijgerust publiceert regelmatig nieuwe keuringsanalyses en uitleg over uw auto. Met de wekelijkse nieuwsbrief ziet u in één overzicht wat er nieuw is.

U ontvangt eerst een e-mail om uw aanmelding te bevestigen. Afmelden kan altijd via de link in elke nieuwsbrief. Hoe wij met uw e-mailadres omgaan, leest u in onze privacyverklaring.

Deze auto verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie
Mark van het Rijgerust-team
Welkom bij Rijgerust

Kosteloos de cijfers die u zoekt

Wij informeren u kosteloos over de aankoop van uw auto en delen het onderzoek dat uw keuze ondersteunt. Geen login, geen verborgen kosten.

Geen loginGeen verborgen kostenOnafhankelijk onderzoek
Markvan het Rijgerust-team