Direct naar de inhoud
Onderzoek en cijfers

Totale autokosten per merk 2026: de kostenposten en het onderhoudsrisico

NL★
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.
Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie

De totale autokosten per merk bestaan uit zes kostenposten: verzekering, motorrijtuigenbelasting, brandstof of laden, onderhoud, APK en afschrijving. Vier daarvan hangen vooral af van uw eigen auto, rijgedrag en woonplaats, dus een betrouwbaar bedrag per merk bestaat niet. Wat wel per merk verschilt en meetbaar is, is het onderhoudsrisico. Volgens eigen RDW-cijfers (peildatum 2 oktober 2026) heeft Toyota gemiddeld 0,473 gebreken per keuring en Tesla 0,723. Dit onderzoek zet die cijfers voor tien merken naast elkaar en laat zien hoe u de andere posten zelf berekent.

In het kort

Kernzin: volgens RDW open data, bewerking Rijgerust, peildatum 2 oktober 2026, heeft BMW van tien onderzochte merken het laagste merkgemiddelde met 0,378 gebreken per keuring en Tesla het hoogste met 0,723.

Het merkgemiddelde telt alle personenautomodellen en bouwjaren van een merk samen. Een merk met veel oude auto’s scoort daardoor hoger. Voor een eerlijke vergelijking kijkt dit onderzoek ook naar één representatief model per merk met bouwjaar 2020.

Bij bouwjaar 2020 scoort de BMW 3 Serie 0,275 gebreken per keuring en de Toyota Yaris 0,287. De Tesla Model 3 komt bij hetzelfde bouwjaar op 0,648, bijna 2,4 keer zoveel als de BMW 3 Serie.

Bedragen voor verzekering, wegenbelasting en brandstof per merk staan bewust niet in dit onderzoek. Die hangen af van uw kenteken, gewicht, provincie, rijprofiel en de actuele prijs. U berekent ze zelf met de rekenhulp van de Belastingdienst en de stappen hieronder.

Wie een auto zoekt, vergelijkt meestal de aanschafprijs. De totale autokosten per merk lopen daarna nog jaren door. Dit onderzoek laat zien welke posten dat zijn, welke u zelf berekent en welk deel per merk echt verschilt. Dat laatste meten we met eigen cijfers: de APK-gebreken uit RDW open data, peildatum 2 oktober 2026.

Welke kostenposten horen bij de totale autokosten?

Een auto heeft zes vaste kostenposten. Ze verschillen sterk in hoe voorspelbaar ze zijn.

  • Verzekering: hangt af van uw leeftijd, postcode, schadevrije jaren, dekking en de auto.
  • Motorrijtuigenbelasting: volgt uit gewicht, brandstof en provincie. De Belastingdienst rekent het voor u uit.
  • Brandstof of laden: kilometers maal verbruik maal de prijs per liter of kWh.
  • Onderhoud en reparaties: hangt af van leeftijd, gebruik en het model. Hier helpen de APK-cijfers.
  • APK: hoe vaak uw auto gekeurd moet worden, hangt af van brandstof en leeftijd.
  • Afschrijving: het verschil tussen wat u betaalt en wat de auto later nog waard is.

Alleen voor onderhoud bestaat een eerlijke maat per merk. De andere posten verschillen per persoon meer dan per merk. Een gemiddeld bedrag per merk zou voor de meeste lezers niet kloppen. Daarom staan die bedragen hier niet.

Hoe Rijgerust het onderhoudsrisico per merk meet

De RDW publiceert elke APK-keuring en elk gebrek dat de keurmeester vaststelt. Rijgerust verwerkte daarvan 8.456.928 keuringen van 5.959.781 voertuigen. De maat is gebreken per keuring: het aantal gebreken gedeeld door het aantal keuringen.

Een score van 0,50 betekent één gebrek per twee keuringen. Hoe lager, hoe minder de keurmeester vond. Het zegt niets over de prijs van een reparatie. Het zegt wel hoe vaak er iets te herstellen viel.

We tonen twee cijfers. Het merkgemiddelde telt alle personenautomodellen en bouwjaren van een merk samen. Het modelcijfer gaat over één model van bouwjaar 2020. Dat tweede cijfer is eerlijker, omdat leeftijd dan gelijk is.

Merkgemiddelde: gebreken per keuring van tien merken

De tabel toont het merkgemiddelde over alle personenautomodellen en bouwjaren. Het aantal keuringen laat zien hoe stevig elk cijfer is.

MerkGebreken per keuring (alle bouwjaren)Aantal keuringen
BMW0,378381.040
Toyota0,473548.528
Volkswagen0,5141.123.711
Kia0,517431.075
Mercedes-Benz0,530389.886
Seat0,539219.981
Ford0,597495.927
Renault0,651646.584
Dacia0,70888.623
Tesla0,72368.932
Bron: RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, sgfe-77wx), bewerking Rijgerust, peildatum 2 oktober 2026. Alleen personenauto’s; gebreken gedeeld door keuringen over alle modellen en bouwjaren van het merk.

BMW heeft het laagste merkgemiddelde, Tesla het hoogste. Volkswagen heeft met ruim 1,1 miljoen keuringen de grootste basis. Het merkgemiddelde zegt veel over de vloot, maar ook over leeftijd. Een merk met veel oudere auto’s op de weg scoort vanzelf hoger.

Per model en bouwjaar 2020: de eerlijkere vergelijking

Om leeftijd gelijk te trekken kozen we per merk één veelgekocht model van bouwjaar 2020. De index vergelijkt elk model met alle personenauto’s van datzelfde bouwjaar. 100 is gemiddeld, lager is beter.

Model, bouwjaar 2020Gebreken per keuringIndex binnen bouwjaarAantal keuringen
BMW 3 Serie0,2757610.044
Toyota Yaris0,287799.508
Mercedes-Benz A-Klasse0,3439510.590
Volkswagen Golf0,3589921.797
Kia Picanto0,39310912.568
Ford Focus0,40711318.322
Seat Ibiza0,4261185.532
Renault Clio0,44012215.998
Dacia Sandero0,5281461.615
Tesla Model 30,64817912.068
Bron: RDW open data (m9d7-ebf2, a34c-vvps, sgfe-77wx), bewerking Rijgerust, peildatum 2 oktober 2026. Index 100 = gemiddelde van alle personenauto-cohorten met bouwjaar 2020; lager is beter.

De BMW 3 Serie en de Toyota Yaris liggen bij bouwjaar 2020 dicht bij elkaar. Ze scoren allebei ruim onder het gemiddelde. De Tesla Model 3 heeft bijna 2,4 keer zoveel gebreken per keuring als de BMW 3 Serie.

Het cijfer van de Dacia Sandero rust op 1.615 keuringen. Dat is genoeg voor een eigen cijfer, maar minder stevig dan de Volkswagen Golf met 21.797 keuringen.

Welke gebreken vindt de keurmeester het vaakst?

Bij bouwjaar 2020 gaat het meestal om eenvoudige onderhoudspunten, geen zware reparaties. Banden en verlichting voeren de lijst aan.

  • Toyota Yaris, bouwjaar 2020: code 210, bandenspanning niet op juiste waarde, bij 18,3 procent van de gebreken.
  • Volkswagen Golf, bouwjaar 2020: code 210, bandenspanning niet op juiste waarde, bij 21,6 procent.
  • BMW 3 Serie, bouwjaar 2020: code AC1, band met een profieldiepte van 1,6 tot en met 2,5 mm, bij 17,5 procent.
  • Tesla Model 3, bouwjaar 2020: code 516, dimlicht onjuist afgesteld, bij 21,8 procent.

Veel van deze punten controleert u zelf vóór de keuring. Een bandenspanningsmeter en een blik op de verlichting voorkomen een deel van de herkeuringen. Bij een zware auto zoals de Model 3 slijten banden doorgaans sneller, wat ook bij de kosten voor banden meetelt.

Leeftijd weegt zwaarder dan merk

Binnen één model daalt het aantal gebreken sterk naarmate de auto jonger is. Drie voorbeelden uit dezelfde dataset:

  • Renault Clio: bouwjaar 2014 heeft 1,004 gebreken per keuring.
  • Renault Clio: bouwjaar 2020 heeft 0,440 gebreken per keuring.
  • Toyota Yaris: bouwjaar 2014 heeft 0,632 gebreken per keuring.
  • Toyota Yaris: bouwjaar 2020 heeft 0,287 gebreken per keuring.
  • Volkswagen Golf: bouwjaar 2014 heeft 0,655 gebreken per keuring.
  • Volkswagen Golf: bouwjaar 2020 heeft 0,358 gebreken per keuring.

Een oudere auto van een sterk merk kan dus meer gebreken hebben dan een jongere auto van een merk dat gemiddeld zwakker scoort. Vergelijk daarom altijd op model en bouwjaar, niet alleen op merk.

Zo berekent u de andere kostenposten zelf

Voor wegenbelasting, brandstof en verzekering heeft u gegevens van uw eigen auto nodig. Zo pakt u het aan.

Wegenbelasting: vul gewicht, brandstof en provincie in bij de rekenhulp van de Belastingdienst. Die toont het actuele tarief. Voor elektrische auto’s veranderen de regels de komende jaren stap voor stap.

Rijdt dezelfde auto 1 liter op 20 km, dan tankt u 750 liter. Bij dezelfde CBS-pompprijs van 13 juli 2026 is dat ongeveer 1.723 euro per jaar. Vul zelf de pompprijs in van het moment waarop u rekent, want die verandert dagelijks.

Laden: vermenigvuldig het verbruik in kWh per 100 km met uw kilometers en uw eigen tarief. Thuis laden en openbaar laden verschillen sterk in prijs. Kijk op uw energiecontract of bij de laadpaal welk tarief voor u geldt.

Verzekering: vraag de premie op voor uw eigen situatie en de auto die u overweegt. Zet die naast de andere posten. Zo ziet u welk deel van uw totale autokosten de verzekering is.

Wat betekent dit voor uw keuze?

De totale autokosten per merk zijn geen vast getal. Ze zijn de optelsom van uw eigen premie, belasting, kilometers en het onderhoud van één specifieke auto. Wat u vooraf wel kunt vergelijken, is het onderhoudsrisico.

  • Kijk eerst naar model en bouwjaar in de voertuigendatabank, dan pas naar het merk.
  • Een index onder 100 betekent minder gebreken dan gemiddeld voor dat bouwjaar.
  • Bereken wegenbelasting met de rekenhulp van de Belastingdienst voor uw eigen auto.
  • Reken brandstof of laden uit met uw eigen kilometers en de actuele prijs.
  • Laat bij een occasion een aankoopcheck doen; die kijkt naar de auto zelf, niet naar het gemiddelde.

Belangrijkste conclusies

  1. Onderhoudsrisico verschilt per merk: Toyota heeft gemiddeld 0,473 gebreken per keuring over 548.528 keuringen, Renault 0,651 over 646.584 keuringen (RDW open data, bewerking Rijgerust, peildatum 2 oktober 2026).
  2. Het merkgemiddelde en het cijfer per bouwjaar zijn twee verschillende getallen. Toyota als merk scoort 0,473, de Toyota Yaris van bouwjaar 2020 0,287. Het verschil komt vooral door leeftijd.
  3. Leeftijd weegt zwaarder dan merk: de Renault Clio van bouwjaar 2014 heeft 1,004 gebreken per keuring, die van bouwjaar 2020 0,440.
  4. Een elektrische auto heeft niet vanzelf minder APK-gebreken. De Tesla Model 3 van bouwjaar 2020 scoort index 179, waar 100 het gemiddelde van alle personenauto’s van dat bouwjaar is.
  5. Verzekering, wegenbelasting en brandstof zijn per auto en per persoon verschillend. Een bedrag per merk zou meer beloven dan de cijfers kunnen dragen; daarom rekent u die posten zelf uit.
Veelgestelde vragen

Vragen over dit onderwerp

Een vast bedrag per merk bestaat niet. Verzekering, wegenbelasting en brandstof hangen af van uw auto, woonplaats en rijprofiel. Wat per merk wel meetbaar verschilt, is het onderhoudsrisico. Volgens RDW open data (bewerking Rijgerust, peildatum 2 oktober 2026) heeft BMW gemiddeld 0,378 gebreken per keuring en Tesla 0,723.
Van de tien merken in dit onderzoek heeft BMW het laagste merkgemiddelde: 0,378 gebreken per keuring over 381.040 keuringen. Toyota volgt met 0,473. Kijk daarna altijd naar het model en bouwjaar dat u overweegt, want binnen een merk zijn de verschillen groot.
Dat zijn twee verschillende cijfers. 0,473 is het merkgemiddelde van alle Toyota-personenauto’s en alle bouwjaren samen. 0,287 is de Toyota Yaris van bouwjaar 2020. Jonge auto’s hebben minder gebreken, dus het cijfer per bouwjaar ligt lager dan het merkgemiddelde.
Niet volgens de APK-cijfers. De Tesla Model 3 van bouwjaar 2020 heeft 0,648 gebreken per keuring, index 179. Het vaakst gaat het om dimlicht dat niet goed is afgesteld. Of een elektrische auto in totaal minder kost, hangt vooral af van waar u laadt en hoeveel u rijdt.
Tel zes posten op: verzekeringspremie, wegenbelasting, brandstof of laden, onderhoud, APK en afschrijving. De wegenbelasting berekent u met de rekenhulp van de Belastingdienst. Brandstof is kilometers maal verbruik maal pompprijs. Voor onderhoud geven de APK-cijfers per model en bouwjaar in de voertuigendatabank een indicatie van het risico.
Een premie hangt af van uw leeftijd, postcode, schadevrije jaren, de dekking en de auto zelf. Een gemiddelde per merk zou voor bijna niemand kloppen. Het is helderder als u de premie voor uw eigen situatie opvraagt en de andere posten ernaast zet.

Bronnen

Alle cijfers en juridische uitspraken in dit onderzoek zijn te herleiden tot de publicaties hieronder.

  1. RDW Open Data: gekentekende voertuigen, geconstateerde gebreken en keuringsmeldingen: opendata.rdw.nl/Voertuigen/Open-Data-RDW-Gekentekende_voertu
  2. CBS: Pompprijzen motorbrandstoffen: opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/80416ned/table
  3. Belastingdienst: hulpmiddel motorrijtuigenbelasting berekenen: www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/auto-en-vervoer/co

Verder in dit kenniscluster

Julian van Rijgerust · Automotive data-analist
Bijgewerkt 15 oktober 2026

Nieuwe onderzoeken per e-mail ontvangen?

Rijgerust publiceert regelmatig nieuwe keuringsanalyses en uitleg over uw auto. Met de wekelijkse nieuwsbrief ziet u in één overzicht wat er nieuw is.

U ontvangt eerst een e-mail om uw aanmelding te bevestigen. Afmelden kan altijd via de link in elke nieuwsbrief. Hoe wij met uw e-mailadres omgaan, leest u in onze privacyverklaring.

Mark van het Rijgerust-team
Welkom bij Rijgerust

Kosteloos de cijfers die u zoekt

Wij informeren u kosteloos over de aankoop van uw auto en delen het onderzoek dat uw keuze ondersteunt. Geen login, geen verborgen kosten.

Geen loginGeen verborgen kostenOnafhankelijk onderzoek
Markvan het Rijgerust-team