Direct naar de inhoud
Onderzoek en cijfers

Hoe oud zijn de auto's per merk? Leeftijd van het wagenpark in kaart gebracht

NL★
100% onafhankelijkWij verkopen niets en bemiddelen niet.
Zonder accountGeen e-mailadres, geen verplichtingen.
100% gratisAlle informatie kosteloos, zonder verborgen kosten.
Rijgerust-scoreEén objectief oordeel van 0 tot 10.
Direct verzekeren?Bereken direct online uw premie.Bereken uw premie

Een merk met oudere auto's heeft andere kosten en andere verzekeringskeuzes dan een merk met een jong wagenpark. Rijgerust berekende met de RDW open data het gemiddeld bouwjaar van 23 personenauto-merken en het aandeel dat bouwjaar 2015 of ouder is. De uitkomst helpt u bij het inschatten van dagwaarde, dekkingskeuze en onderhoud bij het merk dat u overweegt.

In het kort

Volgens RDW open data (peildatum 2 oktober 2026) ligt het gewogen gemiddeld bouwjaar van de personenauto's in de Rijgerust-databank op 2019,7 voor 23 merken met minimaal 50.000 voertuigen; 14,9 procent is gebouwd in 2015 of eerder en 41,6 procent in 2021 of later. Bron: RDW open data, bewerking Rijgerust.

Fiat (gemiddeld bouwjaar 2018,2), Mitsubishi (2018,5) en Citroën (2018,7) hebben de oudste auto's in de data; Tesla (2022,1), Skoda en Kia (beide 2020,7) de jongste. Bij Fiat is 27,3 procent van de voertuigen van bouwjaar 2015 of ouder, bij Skoda 9,8 procent: een factor 2,8.

Belangrijke beperking: de databank bevat alleen cohorten van een merk, model en bouwjaar met minimaal 250 voertuigen, en alleen bouwjaren vanaf 2014. Auto's van bouwjaar 2013 en ouder en zeldzame uitvoeringen ontbreken dus. Het werkelijke gemiddelde bouwjaar van het Nederlandse wagenpark ligt lager dan de cijfers hier, en "bouwjaar 2015 of ouder" betekent in deze data feitelijk 2014 en 2015.

Voor de lezer betekent leeftijd drie dingen: een lagere dagwaarde, een andere afweging tussen WA, beperkt casco en allrisk, en een andere onderhoudsbehoefte. Dat laatste laat het onderzoek naar de snelst verouderende automerken in cijfers zien.

In de data is 14,9 procent van de personenauto's gebouwd in 2015 of eerder en 41,6 procent in 2021 of later. Per merk verschilt dat sterk. Rijgerust gebruikte de RDW-cijfers van 2 oktober 2026 om per personenauto-merk te berekenen hoe oud het wagenpark in de data is.

Methode en de drempel in de data

Per merk telt het aantal voertuigen per cohort (merk, model en bouwjaar) mee, voor alle personenauto-modellen. We nemen de 23 merken met minimaal 50.000 voertuigen in de data; samen goed voor 5.679.862 voertuigen. Het gemiddeld bouwjaar is daarmee gewogen: een bouwjaar met veel auto's telt zwaarder dan een bouwjaar met weinig.

De databank bevat alleen cohorten met minimaal 250 voertuigen, en bouwjaren vanaf 2014. Auto's van 2013 of ouder en zeldzame modellen of uitvoeringen zijn niet meegeteld. Daardoor is het gemiddeld bouwjaar hier hoger dan dat van het volledige wagenpark. De aandelen "bouwjaar 2015 of ouder" bestaan feitelijk uit bouwjaar 2014 en 2015. Voor vergelijking tussen merken is de maat bruikbaar, maar als telling van het Nederlandse wagenpark niet.

De rangschikking: van oud naar jong

De tabel staat gesorteerd op gemiddeld bouwjaar, het oudste merk bovenaan.

MerkVoertuigen in de dataGemiddeld bouwjaarAandeel bouwjaar 2015 of ouderAandeel bouwjaar 2021 of later
Fiat111.1602018,227,3%28,2%
Mitsubishi73.8782018,528,6%29,3%
Citroën163.3102018,722,2%30,2%
Nissan146.1172018,819,7%29,1%
Opel321.8142018,816,3%28,7%
Seat138.7212019,116,6%33,1%
Mazda126.1912019,114,6%32,8%
Renault397.7012019,217,2%34,0%
Volkswagen720.5322019,217,5%35,4%
Ford315.2372019,217,6%36,2%
Peugeot348.6092019,316,9%37,5%
Suzuki130.6362019,317,8%37,2%
Mercedes-Benz249.2542019,614,3%40,4%
Mini98.7662019,612,9%39,7%
Audi281.6442019,813,4%44,9%
Toyota412.4402020,113,3%47,8%
BMW313.0662020,211,0%49,4%
Volvo281.4742020,412,3%51,9%
Hyundai218.6592020,411,0%51,5%
Dacia67.8672020,612,9%56,8%
Kia373.3812020,79,9%56,0%
Skoda250.5122020,79,8%55,8%
Tesla138.8932022,11,3%65,5%
Gewogen met het aantal voertuigen per cohort van merk, model en bouwjaar; alleen personenauto's, cohorten van minimaal 250 voertuigen en bouwjaren vanaf 2014. Merken met minimaal 50.000 voertuigen. Bron: Rijgerust-databank op RDW open data, peildatum 2 oktober 2026.

De oudste wagenparken: Fiat, Mitsubishi en Citroën

Fiat staat onderaan met een gemiddeld bouwjaar van 2018,2 en 27,3 procent van bouwjaar 2015 of ouder. Mitsubishi (2018,5; 28,6 procent) en Citroën (2018,7; 22,2 procent) volgen. Mitsubishi heeft een iets hoger aandeel oudere auto's dan Fiat (28,6 tegenover 27,3 procent), maar een iets hoger gemiddeld bouwjaar. Ook bij Nissan (19,7 procent) en Opel (16,3 procent) zit het gemiddeld bouwjaar onder 2019.

De jongste wagenparken: Tesla, Kia en Skoda

Tesla heeft met 2022,1 het jongste wagenpark; 65,5 procent van de voertuigen in de data is van bouwjaar 2021 of later en slechts 1,3 procent van 2015 of ouder. Kia (56,0 procent bouwjaar 2021 of later) en Skoda (55,8 procent) delen het gemiddelde bouwjaar 2020,7. Ook Dacia (2020,6) en Hyundai (2020,4) en Volvo (2020,4) zitten ruim boven het gemiddelde van alle merken (2019,7).

Een jong wagenpark betekent in de APK-cijfers vaak een lage score: een auto met weinig gebruiksjaren krijgt minder opmerkingen. Daarom vergelijkt het onderzoek naar de betrouwbaarste personenauto-merken ook op gelijk bouwjaar, zodat jonge en oudere merken eerlijk naast elkaar staan.

Wat betekent leeftijd voor de dagwaarde?

De dagwaarde van een auto is de waarde op dit moment, en die daalt met de jaren. Bij een total loss of diefstal vergoeden veel polissen de dagwaarde; de precieze regeling verschilt per verzekeraar en polis. Een merk met een ouder wagenpark, zoals Fiat of Citroën, heeft gemiddeld een lagere dagwaarde dan een merk met een jong wagenpark, zoals Skoda of Kia. Dit onderzoek noemt geen bedragen, omdat het geen prijzen met bron en datum onderzoekt.

Bij een jonge auto bieden sommige polissen een aanschafwaarderegeling, waarbij u gedurende een bepaalde periode de aanschafwaarde in plaats van de dagwaarde krijgt. Of die regeling in uw polis zit, hangt af van de verzekeraar en de looptijd.

Wat betekent leeftijd voor de dekkingskeuze?

Welke dekking bij uw auto past, hangt af van de waarde, uw eigen risico en wat u zelf kunt dragen. Afhankelijk van uw polis geldt grofweg het volgende.

  • WA (wettelijke aansprakelijkheid) dekt de schade die u anderen toebrengt en is verplicht. Bij een oudere auto met een lage dagwaarde kiezen sommige eigenaren hiervoor.
  • Beperkt casco (WA plus bijvoorbeeld brand, diefstal, storm en ruitschade) is een stap verder; bij veel verzekeraars kunt u kiezen voor extra dekkingen.
  • Allrisk dekt ook eigen schade door een ongeval en wordt vaak gekozen bij een jonge of waardevolle auto. Afhankelijk van de verzekeraar kunnen voor oudere auto's andere voorwaarden gelden.
  • Of een dekking financieel loont, ligt aan de premie, het eigen risico en de dagwaarde. Rijgerust noemt hier geen premies: die verschillen per polis en per bestuurder.

Wat betekent leeftijd voor het onderhoud?

Oudere auto's hebben gemiddeld meer onderhoudsmomenten. In het onderzoek naar de snelst verouderende automerken staat dat bouwjaar 2016 gemiddeld 1,67 keer zoveel gebreken per keuring heeft als bouwjaar 2020 (0,609 tegenover 0,365). Bij een merk met een ouder wagenpark staan dus meer auto's in die hogere groep. Onderhoud, verzekering en afschrijving vormen samen de autokosten; wie een oudere auto koopt betaalt minder afschrijving maar vaak meer onderhoud.

Praktische punten

  • Een oud wagenpark bij een merk zegt niets over een specifieke auto: kijk naar bouwjaar, model en onderhoudshistorie.
  • Vergelijk de dekkingen en het eigen risico op dagwaarde, niet op bouwjaar alleen.
  • Houd rekening met een hoger onderhoud bij merken met een ouder aanbod, en vergelijk dat met de lagere afschrijving.
  • Gebruik de bouwjaarpagina van het model dat u overweegt voor het aantal gebreken per keuring.

Beperkingen

Het gemiddeld bouwjaar is gebaseerd op de data van de Rijgerust-databank en geeft niet de leeftijd van het totale Nederlandse wagenpark. Auto's van bouwjaar 2013 en ouder en cohorten onder 250 voertuigen ontbreken, waardoor met name merken met veel oudere auto's hoger uitkomen dan in werkelijkheid. Het aandeel van een bouwjaar zegt niets over de staat van de auto's.

Belangrijkste conclusies

  1. Het gewogen gemiddeld bouwjaar over 23 personenauto-merken is 2019,7 (5.679.862 voertuigen in de data).
  2. Fiat heeft de oudste auto's in de data (gemiddeld bouwjaar 2018,2; 27,3 procent van bouwjaar 2015 of ouder), gevolgd door Mitsubishi (2018,5) en Citroën (2018,7).
  3. Tesla heeft het jongste wagenpark (2022,1; 65,5 procent van bouwjaar 2021 of later), gevolgd door Kia en Skoda (2020,7).
  4. Grote merken verschillen onderling: Volkswagen (720.532 voertuigen) staat op 2019,2 en Toyota (412.440) op 2020,1.
  5. Alleen cohorten vanaf 250 voertuigen en bouwjaar 2014 zitten in de data: de cijfers zijn vergelijkingsmaten, geen volledige telling van het Nederlandse wagenpark.
Veelgestelde vragen

Vragen over dit onderwerp

In de Rijgerust-databank heeft Fiat het laagste gemiddeld bouwjaar (2018,2), gevolgd door Mitsubishi (2018,5) en Citroën (2018,7). Bij Fiat is 27,3 procent van de voertuigen van bouwjaar 2015 of ouder. Het gaat om merken met minimaal 50.000 voertuigen; peildatum 2 oktober 2026.
Tesla met een gemiddeld bouwjaar van 2022,1, waarbij 65,5 procent van bouwjaar 2021 of later is. Onder de volumemerken delen Kia en Skoda de jongste leeftijd (beide 2020,7). Bij Skoda is 9,8 procent van bouwjaar 2015 of ouder, bij Kia 9,9 procent.
Als gewogen gemiddelde: elk bouwjaar van een merk telt mee naar het aantal voertuigen in de data (het aantal voertuigen per cohort van merk, model en bouwjaar). Alleen cohorten met minimaal 250 voertuigen en bouwjaren vanaf 2014 zijn opgenomen. Daardoor ligt het werkelijke gemiddelde bouwjaar van het wagenpark lager dan de getoonde cijfers; de rangschikking tussen merken blijft bruikbaar.
Afhankelijk van uw polis wordt bij schade of total loss de dagwaarde vergoed, die met de leeftijd daalt. Bij een jonge auto biedt een aantal polissen een aanschafwaarderegeling. Bij een oudere auto met een lage dagwaarde kiezen sommige eigenaren voor WA of beperkt casco in plaats van allrisk. De voorwaarden verschillen per polis; lees daarom de polisvoorwaarden. Rijgerust noemt hier geen premie.
Gemiddeld stijgt het aantal APK-gebreken per keuring met de leeftijd: in het onderzoek naar de snelst verouderende merken is de score bij bouwjaar 2016 gemiddeld 1,67 keer zo hoog als bij bouwjaar 2020. Per merk en model verschilt dat sterk. De leeftijd van het wagenpark is een indicatie, geen oordeel over één auto.
Niet rechtstreeks. Een jong wagenpark, zoals bij Tesla, Kia en Skoda, wijst op veel recent geregistreerde auto's; een ouder wagenpark, zoals bij Fiat of Citroën, op meer auto's uit eerdere jaren. Voor betrouwbaarheid vergelijkt u merken op gelijk bouwjaar, zoals in het onderzoek naar de betrouwbaarste personenauto-merken.

Bronnen

Alle cijfers en juridische uitspraken in dit onderzoek zijn te herleiden tot de publicaties hieronder.

  1. RDW Open Data: Gekentekende voertuigen en keuringsresultaten: opendata.rdw.nl/Voertuigen/Open-Data-RDW-Gekentekende_voertu
  2. Rijgerust methodiek en datalaag 2026: www.rijgerust.nl/methodiek

Verder in dit kenniscluster

Julian van Rijgerust · Automotive data-analist
Bijgewerkt 21 oktober 2026

Nieuwe onderzoeken per e-mail ontvangen?

Rijgerust publiceert regelmatig nieuwe keuringsanalyses en uitleg over uw auto. Met de wekelijkse nieuwsbrief ziet u in één overzicht wat er nieuw is.

U ontvangt eerst een e-mail om uw aanmelding te bevestigen. Afmelden kan altijd via de link in elke nieuwsbrief. Hoe wij met uw e-mailadres omgaan, leest u in onze privacyverklaring.

Mark van het Rijgerust-team
Welkom bij Rijgerust

Kosteloos de cijfers die u zoekt

Wij informeren u kosteloos over de aankoop van uw auto en delen het onderzoek dat uw keuze ondersteunt. Geen login, geen verborgen kosten.

Geen loginGeen verborgen kostenOnafhankelijk onderzoek
Markvan het Rijgerust-team